SME

Prenajímate byt? Dane sa v marci týkajú aj vás

Nábytok, internet, energie. Čo započítať pri prenájme.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR)

BRATISLAVA. Zdedili ste byt a chcete ho prenajímať? Alebo ste jednoducho zainvestovali do nehnuteľnosti a potrebujete, aby si na seba "zarobila".

Pamätajte na to, že tento príjem musíte zdaniť. Aké sú povinnosti prenajímateľa, vysvetľuje účtovníčka Ivana Porubská.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnite registráciou

Ak začne fyzická osoba prenajímať nehnuteľnosť, prvým krokom je registrácia na daňovom úrade. Prenajímateľ sa musí zaregistrovať na daňovom úrade v mieste trvalého bydliska.

Pozor, musí tak urobiť najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca od momentu, keď začal byt alebo dom prenajímať. Ak ste začali s prenájmom 1. februára, prihlásiť sa musíte do konca marca.

SkryťVypnúť reklamu

Ak podnikáte, hoci aj v inej oblasti a ste zaregistrovaný na daň z príjmov, máte tento bod vybavený. Nová registrácia nie je potrebná.

Ako priznať daň z prenájmu

Prečítajte si tiež: Ako do priznania uviesť príjmy z prenájmu bytu, Airbnb či kryptomien Čítajte 

Príjem z prenájmu patrí medzi zdaniteľné, preto je potrebné tieto príjmy uviesť v daňovom priznaní za daný kalendárny rok.

Ak je majiteľ bytu zamestnancom a dosiaľ mu ročné zúčtovanie dane robil zamestnávateľ, odkedy prenajíma, tak to nebude možné. Daňové priznanie si musí podať sám.

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb bude podávať na formulári typu B. Doň uvedie všetky príjmy vrátane príjmov zo zamestnania.

Ak prenajíma súčasne viacero nehnuteľností, stačí mu jeden formulár – do príslušného riadku v daňovom priznaní uvedie sumu všetkých príjmov a výdavkov.

Lehota na podanie daňového priznania je štandardná: do 31. marca nasledujúceho roka. Ak idete zdaniť príjmy za prenájom v roku 2018, termín je do konca marca 2019. Keďže to tento rok vyšlo na nedeľu, posledným termínom je 1. apríl 2019.

SkryťVypnúť reklamu

Ak to nestíhate, do 1. apríla môžete podať oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. Dostanete tak tri mesiace k dobru.

Elektronická komunikácia

Ak prenajímate byt či dom bez živnostenského oprávnenia, nemusíte podať daňové priznanie elektronicky. Tlačivo daňového priznania je možné vyplniť ručne, prípadne vypísať elektronický formulár na stránke Finančnej správy a následne ho vytlačiť.

Vyplnený formulár treba na daňový úrad doručiť osobne alebo poštou do 1. apríla 2019. V prípade poštovej zásielky rozhoduje dátum na pečiatke.

Nižší príjem bez dane

Pri nižších príjmoch je majiteľ bytu od dane oslobodený.

Fyzická osoba nemusí podávať daňové priznanie, ak suma všetkých zdaniteľných príjmov nepresiahne v roku 2018 hranicu 1915,01 eura. Do tejto sumy sa počíta aj príjem zo zamestnania, zo živnosti, z poľnohospodárskej a inej samostatne zárobkovej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Daň z príjmu z prenájmu sa vás netýka, ak ste v danom roku zarobili na nájomnom a napríklad od zamestnávateľa dokopy menej ako 1915,01 eura.

Naopak, zdaniteľnými príjmami nie sú starobné dôchodky, invalidné dôchodky, dávky v nezamestnanosti, materská dávka, rodičovský príspevok, prídavky na deti a rôzne ďalšie dávky, či príplatky.

Ak ste teda dôchodca alebo matka na rodičovskej dovolenke a okrem dôchodku, prípadne rodičovského príspevku ste mali aj príjem za prenájom bytu, dôchodok alebo rodičovský príspevok sa do najnižšej zdaniteľnej sumy 1915,01 eura nezapočítava. Zdaňovať budete len príjem z prenájmu.

Zdravotné a sociálne odvody sa pri prenájme nehnuteľností neplatia. Zároveň však platí, že nemáte nárok na odpočítanie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, ani na daňový bonus. Dôvodom je, že ide o takzvaný pasívny príjem.

SkryťVypnúť reklamu

Čo všetko musíte zdaniť

Daň sa pri prenájme nehnuteľnosti neplatí len zo samotného nájomného, ktoré zaplatí nájomca. Zdaniť treba aj ostatné platby od nájomcu, teda aj takzvané poplatky za energie. Zdaniteľným príjmom z prenájmu nehnuteľnosti sú tieto položky:

- nájomné dohodnuté v nájomnej zmluve,

- nájomné za hnuteľné veci, ktoré sú prenajímané ako súčasť nehnuteľnosti,

- príjmy za energie, ktoré uhrádza nájomca prenajímateľovi,

- príjmom sú aj platby za energie, ktoré platí nájomca priamo dodávateľovi, ale prenajímateľ má uzatvorený s dodávateľom zmluvný vzťah,

- kaucia od nájomcu sa stáva príjmom, ktorý treba zdaniť v prípade, ak vznikol dôvod, aby si ju majiteľ bytu ponechal; inak sa vedie len v evidencii a nezdaňuje sa.

Ak by chcel prenajímateľ poskytovať nájomcovi aj doplnkové služby ako napríklad upratovanie nehnuteľnosti alebo stravovacie služby, bude už potrebovať živnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vypočítať daň

Prečítajte si tiež: Na on-line komunikáciu o daniach si treba nechať rezervu Čítajte 

Platí, že príjmy z prenájmu sú oslobodené do výšky 500 eur. To znamená, že v daňovom priznaní sa uvádzajú zdaniteľné príjmy po odčítaní sumy 500 eur.

Ak prenajímanú nehnuteľnosť vlastnia manželia v bezpodielovom spoluvlastníctve, príjmy z prenájmu si rozdeľujú v rovnako alebo v inom dohodnutom pomere, ak je to pre nich výhodnejšie.

Ich výhoda spočíva v tom, že každý z nich si môže uplatniť oslobodenie od dane do výšky 500 eur. V rovnakom pomere si rozdeľujú aj výdavky.

To isté platí aj pre prenájom nehnuteľnosti v podielovom vlastníctve viacerých vlastníkov, ktorí si príjmy a výdavky z prenájmu rozdeľujú v takom pomere, aký je ich podiel na vlastníctve nehnuteľnosti.

Nezabudnite na výdavky

Základ dane z príjmov z prenájmu nehnuteľnosti získame tak, že od zdaniteľných príjmov odčítame preukázateľné daňové výdavky.

SkryťVypnúť reklamu

Uplatniť však môžeme len preukázateľné výdavky, teda také, ktoré súvisia s prevádzkou nehnuteľnosti. Hlavnou položkou pri výdavkoch teda budú dodávky elektrickej energie, plynu, vody a tepla.

Výdavkami môžu byť poplatky za stočné, odvoz smetí, používanie výťahu, osvetlenie spoločných priestorov, upratovanie spoločných priestorov. Pozor, nepatria sem príspevky do fondu opráv, poistenie bytu a daň z nehnuteľnosti.

Výdavky na zariadenie bytu, internet alebo televíziu si prenajímateľ môže uplatniť len vtedy, ak je v nájomnej zmluve uvedené, že nehnuteľnosť je vybavená nábytkom, spotrebičmi, internetovým a televíznym pripojením, a tieto poplatky sa zaratúvajú do ceny nájmu.

Pozor, výdavky na opravu a prestavbu nehnuteľnosti nie sú daňovým výdavkom v prípade, že nehnuteľnosť nie je zaradená do obchodného majetku.

SkryťVypnúť reklamu

Výdavky spojené s prenájmom nehnuteľnosti je potrebné prepočítať koeficientom. Získame ho tak, že príjmy z nájmu (po odčítaní sumy 500 eur, ktorá je od dane oslobodená) vydelíme sumou príjmov pred oslobodením.

Výsledkom je koeficient. Týmto číslom vynásobíme výdavky súvisiace s prenájmom. Výsledná suma sa uvádza v daňovom priznaní v príslušnom riadku.

Výška dane z príjmu

Vo finále sa dostávame k základu dane z príjmov z prenájmu. Je to rozdiel zdaniteľných príjmov a výdavkov.

Pred výpočtom daňovej povinnosti je však potrebné urobiť ešte jeden úkon: zistiť celkový základ dane tak, že spočítame všetky čiastkové základy dane.

Ak celkový základ dane z príjmov nepresiahne sumu 35 268,06 eur, na výpočet dane sa použije sadzba 19 percent. Do základu dane treba započítať základ dane z prenájmu, zo zamestnania, zo živnosti a z ostatných príjmov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je základ dane vyšší ako uvedená suma, všetky príjmy nad touto hranicou sa zdania sadzbou 25 percent.

Ako viesť účtovníctvo

Prenajímateľ musí evidovať príjmy a výdavky spojené s prenájmom. Najjednoduchšou možnosťou je vedenie daňovej evidencie v danom roku. Jej forma nie je zákonom stanovená.

Evidenciu si môže prenajímateľ viesť elektronicky alebo si môžete príjmy a výdavky jednoducho ručne zapisovať do zošita.

Evidovať si treba pohľadávky z nájmu, záväzky voči dodávateľom, prehľad majetku a zásoby.

Ak ste nezarobili nič

Pri príjmoch z prenájmu daňovník nemôže vykázať daňovú stratu. Ak sú výdavky vyššie ako príjmy, do daňového priznania sa uvádzajú výdavky v rovnakej výške ako príjmy.

Základ dane je v takomto prípade nulový. Znamená to, že v roku, keď vaše výdavky prevýšili príjmy, daň neplatíte.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 22 239
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 371
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 328
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 899
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 613
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 195
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 284
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 375
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 313
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 195
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 284
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 375
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 313
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu