BRATISLAVA. Osobitný odvod pre reťazce, takzvanú potravinovú daň, ktorú vlani v decembri schválil parlament, obchody platiť nemusia. Európska komisia dnes vydala predbežné opatrenie, ktorým pozastavila účinnosť zákona z dielne SNS.
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná zo SNS vzápätí vyzvala obchody, aby znížili ceny, a predseda SNS Andrej Danko povedal, že odvod radšej zruší.
Zákon platí od januára tohto roka a prvý odvod by mali reťazce platiť v apríli. Komisia má však obavy, že „dochádza k selektívnemu zvýhodňovaniu istých maloobchodníkov oproti ich konkurentom“.
Odvod totiž podľa nastavených pravidiel musia platiť len vybrané reťazce, spravidla ide o veľké nadnárodné siete ako Tesco, Lidl či Kaufland.
Hoci Komisia pozastavila platnosť zákona, prípadom sa zaoberá aj ďalej. Bude prešetrovať, či odvod neporušuje úniové pravidlá v oblasti štátnej pomoci. Komisia tiež tvrdí, že o odvode ju Slovensko neinformovalo včas.
Danko chce zákon zrušiť
Po tom, ako Komisia nariadila, aby Slovensko pozastavilo účinnosť zákona, zvolala tlačovú besedu najskôr ministerka Matečná. Povedala, že Komisia sa o pozastavení rozhodla na základe „tlaku lobistov“. Preto ju chce požiadať, aby začala vyšetrovanie o tom, kto a ako v Bruseli o odvode rozhodoval.

Neskôr popoludní zvolal tlačovku aj predseda parlamentu Andrej Danko. Správanie Komisie označil za „macošské“ a odmietol zákon novelizovať tak, aby sa odvod týkal všetkých reťazcov vrátane menších.
„Stačilo by zmeniť jednu vetu, aby to bolo v súlade s požiadavkami Európskej komisie, no nechce sa mi už s reťazcami bojovať a niekomu ustupovať,“ povedal. Namiesto toho vraj zákon úplne zruší.
Tvrdí, že očakáva, že ceny potravín sa znížia. Ak sa tak nestane, spojí sa vraj s novým ministrom financií a požiada ho, aby na reťazce poslal prísnu daňovú kontrolu.
Ministerka nemôže kontrolovať euroúradníkov
Ministerstvo nezvolilo šťastnú komunikáciu smerom k eurokomisii, hovorí advokát kancelárie Maple & Fish Viliam Karas. Reaguje na vyjadrenie Matečnej o tom, že chce kontrolu úradníkov Komisie, ktorí rozhodovali o odvode.
„Európske ani slovenské právo neobsahuje žiaden právny mechanizmus, na základe ktorého by mohla ministerka členského štátu svojou žiadosťou iniciovať vyšetrovanie prijatia rozhodnutia Komisie,“ vysvetľuje partner advokátskej kancelárie TaylorWessing Radovan Pala.
2,5 percenta
z čistého obratu majú reťazce podľa pozastaveného zákona platiť kvartálne do štátnej kasy.
Odvod sa má vzťahovať len na tie reťazce, pri ktorých najmenej 25 percent obratu pochádza z predaja potravín.
Dodáva, že žiadosť má v tomto prípade čisto politický charakter a nemá právny základ.
Brusel môže navyše nariadiť pozastavenie nariadenia v členskom štáte aj vtedy, ak má len podozrenie, že štátnu pomoc niekto dostal neoprávnene. Nemusí mať v rukách rozhodnutie.
Na rozhodnutie z Bruselu môže podľa Karasa Slovensko čakať rok, ale aj dva roky.
Na podporu domácich
Odkedy poslanci koaličnej SNS zákon o osobitnom odvode predložili, bol široko diskutovanou témou. Problémom, pre ktorý ho pozastavila aj Európska komisia, je, že tak, ako je nastavený dnes, zaťaží len veľké obchodné siete a nie všetky obchody na Slovensku.

SNS navrhla zaviesť takzvanú daň na potraviny so zdôvodnením, že chce pomôcť slovenským poľnohospodárom a výrobcom. Vyzbierané milióny ročne chcela investovať práve do slovenských farmárov. Odhadovaný výnos bol na úrovni 87 miliónov eur ročne.
Proti odvodu sa ostro ohradila aliancia, ktorá združuje najväčšie reťazce na slovenskom trhu. Pripravila napríklad šot, v ktorom zákazníkom ukazuje, koľko z ceny nákupu si vezme štát. Aliancia svoje výhrady adresovala začiatkom roka aj Komisii.
Matečná nakúpi a porovná
Reťazce sa od začiatku bránili, že na odvod nebudú mať peniaze a budú preto musieť zvýšiť ceny tovaru. Ministerka Matečná od zavedenia odvodu už niekoľkokrát vyhlásila, že potraviny nezdraželi pre odvod.
„Chcem dnes zároveň informovať o tom, že od pondelka sa znižujú ceny potravín,“ zaútočila ministerka na brífingu po tom, ako Európska komisia pozastavila účinnosť zákona.
„Keďže médiá, opozícia aj analytici informovali o tom, že odvod, ktorý ešte ani nikto nezaplatil, vraj zvýšil ceny potravín, verejne vyzývam všetky reťazce, aby ceny potravín o toto zvýšenie okamžite znížili,“ uviedla.
Dodala, že koncom marca nakúpila potraviny a o štyri týždne predstúpi pred médiá a porovná ceny výrobkov zakúpených v marci a o mesiac neskôr.
„Ak sa ceny neznížia, médiá, opozícia i analytici budú usvedčení zo zavádzania verejnosti a šírenia poplašnej správy,“ uzavrela svoje vyhlásenie Matečná.
Na zvyšovanie cien však zatiaľ priestor nebol. Okrem toho, že reťazce spustili marketing, v ktorom tvrdia, že ceny zmrazujú, odvod mali platiť prvýkrát až v apríli.
Až po prvej takzvanej splátke mohlo byť jasnejšie, aký dosah má odvod na reťazce a v tom prípade aj na ceny potravín.