BRATISLAVA. Niektoré práva a povinnosti cestujúcich aj cestovných kancelárií sa upravia.
Plénum Národnej rady SR schválilo pozmeňujúci návrh poslanca Smeru-SD Maroša Kondróta k novele zákona o pozemkových úpravách. Nepriamo sa tým mení zákon o zájazdoch.
Ochrana cestujúceho

Návrh má zabezpečiť aj ochranu a efektívne informovanie cestujúceho. Ten má napríklad dostať všetky podstatné informácie o zájazde pred uzavretím zmluvy. Ide napríklad o miesto pobytu, spôsob dopravy či základné znaky ubytovacieho zariadenia.
Zároveň je cestujúci oprávnený odstúpiť od zmluvy o zájazde bez zaplatenia odstupného a dostať plnú refundáciu platieb, ak sa podstatným spôsobom zmení niektorý zo základných znakov služieb cestovného ruchu okrem ceny zájazdu.
Odstúpiť od zmluvy bez zaplatenia odstupného môže podľa novej úpravy aj vtedy, ak v cieľovom mieste nastanú "neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti, ktoré významne ovplyvnia poskytovanie zájazdu alebo prepravu cestujúcich do cieľového miesta".
Okrem toho by mal byť oprávnený kedykoľvek pred začatím zájazdu odstúpiť od zmluvy za primerané a odôvodnené odstupné.
Pri ťažkostiach musí cestovka pomôcť
Cestovná kancelária je podľa schválenej úpravy povinná poskytnúť pomoc, ak sa cestujúci ocitne v ťažkostiach. Zároveň, ak sa dostane do úpadku, platby cestujúcich budú refundované.
V prípade, keď sa dostane do úpadku po začatí zájazdu a ten zahŕňa aj prepravu, má byť zabezpečená repatriácia cestujúceho.
Ak sú služby cestovného ruchu odmietnuté z dôvodu úpadku cestovnej kancelárie, cestujúci sa môže obrátiť na poskytovateľa ochrany pre prípad úpadku.
Ide o úpravu na základe európskej smernice.
"Je nevyhnutné transponovať smernicu tak, aby neboli slovenskí poskytovatelia zájazdov v priamej konkurenčnej nevýhode oproti kolegom z iných členských štátov, ktorí transponovali smernicu bez vzniku gold-platingu, avšak, samozrejme, za zachovania vysokej úrovne ochrany cestujúcich pri kúpe zájazdov a spojených cestovných služieb v súlade s transponovanou smernicou," odôvodnil poslanec.
V parlamente sa rozhodovalo aj o
- Rada pozemkového fondu bude mať po novom o dvoch členov viac. Jeden má byť zvolený na základe návrhov organizácie združujúcej mestá a obce a druhý má byť zvolený na návrh Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Parlament definitívne schválil návrh z dielne koaličnej SNS. Plénum odobrilo aj pozmeňujúci návrh z výborov, novela zákona tak začne platiť až od 1. júna tohto roka namiesto 1. mája 2019.
- Systém výberu predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) sa meniť nebude. Poslanci odmietli zmeny, ktoré navrhovalo OĽaNO. Opozičné hnutie chcelo zmeniť systém tak, aby kandidátov predkladala parlamentu nezávislá na tento účel zriadená komisia a nie poslanci. Parlament by potom volil predsedu NKÚ a podpredsedov NKÚ aspoň z dvoch najlepších kandidátov na základe odporúčania komisie. Mali sa tiež sprísniť kvalifikačné predpoklady na kandidátov. Rovnako sa mal podľa novely vytvoriť stály Výbor NR SR pre NKÚ, ktorý mal zabezpečiť prerokovanie kontrolných záverov NKÚ a overenie účinnosti prijatých odporúčaní. Právna norma ďalej mala zaviesť povinnosť NKÚ vykonať aspoň päť kontrol ročne navrhnutých parlamentom, ako aj povinnosť NKÚ upozorniť orgány činné v trestnom konaní vždy, keď na základe výsledkov kontrolnej činnosti existuje dôvodné podozrenie na spáchanie trestného činu.
- OĽaNO neuspelo ani so svojím návrhom umožniť vylúčenie majetkovo a personálne prepojených firiem z verejného obstarávania.