BRATISLAVA. Slovensko čaká nastavenie nových pravidiel pre dohodovanie cien v prípade, ak jedným z účastníkov (väčšinou ide o osobu kupujúceho) je subjekt vo výhodnejšom hospodárskom postavení.
Poslanci NR SR totiž v utorok schválili poslanecký návrh Petra Antala, Irén Sárközy a Andreja Hrnčiara, ktorým sa mení zákon o cenách. Zároveň sa do zákona zavádza nový pojem „primeraná obchodná prirážka“, ktorá súvisí s ďalším predajom nakúpeného tovaru a ktorá je dôležitým pojmom pre porovnanie korektnosti prístupu obchodníka ku svojim dodávateľom
„Zákon sa dopĺňa o definíciu primeranej obchodnej prirážky, ktorú predstavuje obchodná prirážka, ktorá nepresiahne dvojnásobok obchodnej prirážky, ktorá je uplatňovaná na rovnaký, porovnateľný alebo vzájomne zastupiteľný tovar od iného dodávateľa, ktorý predávajúci ponúka v rovnakom čase. Obchodnou prirážkou sa rozumie pomer medzi rozdielom medzi predajnou a nákupnou cenou, vo vzťahu k nákupnej cene, vyjadrený v percentách,“ ozrejmili predkladatelia z klubu Most-Híd.
Novelou zákona sa dáva taktiež kompetencia Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR kontrolovať cenovú disciplínu v oblasti cien potravinárskych výrobkov. Novela tak podľa jej predkladateľov reaguje na zneužívanie ekonomickej sily jedného z účastníkov obchodného vzťahu, ktoré sa v obchodných vzťahoch najmä pri predaji potravinárskeho tovaru vyskytuje stále častejšie.
Zároveň sa novelou dopĺňa, že neprimeranú cenu nemôže dohodnúť predávajúci ani kupujúci, ktorí sú vo výhodnejšom hospodárskom postavení pri predaji a nákupe potravinárskych výrobkov. Zákon sa dopĺňa aj o definíciu výhodnejšieho hospodárskeho postavenia a spôsobu posudzovania, či takéto postavenie existuje alebo nie. „Za neprimeranú cenu u kupujúceho je nutné považovať aj takú cenu, ktorá nedosahuje ekonomicky oprávnené náklady (napr. v prípade potravinárskej prvovýroby takú cenu, ktorá nedosahuje výrobné náklady),“ doplnili predkladatelia.
Novelou sa upravuje aj výška pokút, ktoré cenové kontrolné orgány môžu uložiť v prípade zistenia porušenia zákona. „Účelom je efektívnejšie vymáhanie zákona, pričom sa očakáva i určitý preventívny účinok vo vzťahu k dotknutým subjektom,“ uzavreli predkladatelia schválenej novely zákona. Novela zákona o cenách po schválení pozmeňujúceho návrhu predkladateľov nadobudne účinnosť 1. mája 2019, okrem častí, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2020.