Textilný priemysel je druhým najšpinavším odvetvím na svete, hneď za ropným priemyslom. Výroba nového oblečenia, ako aj vzniknutý odpad značne zaťažujú životné prostredie. Mnoho oblečenia zároveň končí na skládkach či v spaľovniach.
Proti tomuto trendu sa však dá bojovať, ak ľudia nájdu spôsob, ako dať svojmu starému oblečeniu novú šancu. Aj toto je jedna z aktivít spoločnosti Nosene. Okrem netradičného secondhandového obchodu vyvíja rôzne ďalšie činnosti, ktorými učí ľudí správať sa zodpovednejšie a recyklovať svoje oblečenie.
„Vytvárame komunitu, ktorá chce pomôcť spraviť zmenu v oblasti textilného odpadu, na ktorý na Slovensku nie je aktuálne prioritné zameranie. Zároveň chceme dať množstvu oblečenia zmysluplný druhý život,“ hovorí spoluzakladateľka a spolumajiteľka Nosene Katarína Hutyrová.
Za svoje aktivity získali ocenenie Via Bona, ktoré každoročne udeľuje Nadácia Pontis zodpovedným a férovým spoločnostiam, v kategórii Zelená firma.
Verejnosť sa učí recyklovať
Nosene vzniklo v roku 2015. S myšlienkou secondhandového obchodu, v ktorom sa zákazníci budú cítiť príjemne, prišiel dizajnér Jakub Ptačin. „Chceli sme priniesť second hand ako miesto, kde bude unikátne, voňavé a pekné oblečenie – žiadnu fast fashion,“ opisuje Hutyrová.
Zákazníci si pri nákupe urobia radosť novým kúskom, no prispejú aj na pomoc iným. Spoločnosť totiž dlhodobo spolupracuje s prešovským občianskym združením MyMamy. Z každého kúpeného kusa tak ide určité percento na pomoc týraným ženám. Presnú sumu uvádzajú priamo na cenovke.
Počas posledných rokov Nosene svoje aktivity značne rozšírilo. Nepomáhajú len oblečeniu, ktoré by inak skončilo na skládkach či v spaľovniach, ale rozširujú aj povedomie o recyklácii textilného odpadu či dosahu módy na životné prostredie. Navyše sa snažia spoločnosti i verejnosť učiť, ako samy môžu dať oblečeniu druhú šancu.
V priebehu uplynulých rokov zorganizovali viacero zbierok i praktických upcykle workshopov a prednášok vo firmách či na rôznych iných podujatiach.
Medzi obľúbené aktivity patria aj tzv. swapy, kde si ľudia vymenia svoje oblečenie s oblečením od niekoho iného. Prvý zorganizovali v júni 2018.
„Táto myšlienka je na Slovensku odjakživa. Oblečenie si predsa medzi sebou vymieňame pravidelne,“ hovorí Hutyrová. Ako dodáva, reakcia bola veľmi pozitívna a swapy sa čoraz viac dostávajú do podvedomia ľudí.
Podpora od Auparku
V Nosene sa zároveň rozšírili aj priestorovo. Okrem obchodíka na Štúrovej ulici v Bratislave otvorili predajňu v Banskej Bystrici. V bratislavskom nákupnom centre Aupark je už skoro rok otvorené zberné miesto nenoseného oblečenia a na dva mesiace tam mali dokonca otvorenú jednu z tzv. pop-up predajní.
„Táto spolupráca je skvelým príkladom, ako aj nákupné centrá môžu podporovať aktivity súvisiace s udržateľnosťou a prinášať tak svojim návštevníkom alternatívy v nakupovaní oblečenia,“ povedala Hutyrová.
V nákupnom centre navyše zorganizovali viacero upcycle workshopov. „Naše nákupné centrum vedie svojich zamestnancov k zodpovednému prístupu nielen k móde, ale aj k životnému prostrediu. Vďaka našej spolupráci s Nosene vieme tento prístup rozšíriť aj na našich zákazníkov,“ povedal manažér obchodného centra Tomáš Urbanovský.
Ako dodal, zákazníci uvítali možnosť odovzdať svoje nenosené šatstvo či doplniť si svoj šatník v pop-up predajni.
„V budúcnosti budeme určite ďalej pokračovať v našich snahách o zvýšenie povedomia o zodpovednom prístupe k móde aj k životnému prostrediu. Budeme sa tešiť, ak sa táto snaha pretaví do ďalšieho výnimočného projektu, akým bola pop-up predajňa Nosene,“ povedal Urbanovský.
Rozširovanie sa nekončí
V Nosene majú aj mnoho plánov do budúcna. Plánujú napríklad spustiť online predaj upcyklovaných modelov a vytvoriť tak e-shop s modelmi z ich vlastnej kolekcie Renewals by Nosene, doplnený o ďalšie doplnky či oblečenie.
Zároveň by chceli zvýšiť ponuku a rozšíriť priestory, ktoré aktuálne majú v Bratislave.
„Hlavným cieľom pre nás však je, aby bol projekt udržateľný vo všetkých smeroch svojej činnosti,“ povedala Hutyrová.