Ísť si ráno zabehať, bez stresu odviesť deti do školy, poobede si zájsť s priateľmi na kávu, vyzdvihnúť deti a pracovať, keď nám to najviac vyhovuje? Pre niekoho ideál, o ktorom môže iba snívať, pretože ho fixný čas, ktorý musí stráviť v kancelárii, značne obmedzuje.
V bratislavskej pobočke spoločnosti Swiss Re sa však podobný denný plán stáva realitou. Vďaka ich konceptu flexibilného pracovného času si zamestnanci prispôsobujú prácu svojmu životu a pracujú, keď im to vyhovuje najviac. Dôležité je, aby na konci mesiaca mali odpracovaný potrebný počet hodín a splnili si svoje úlohy.
„Som schopný narábať so svojím časom podľa potreby,“ hovorí jeden zo zamestnancov, Michal Kuciak. Ráno si napríklad môže ísť zacvičiť, zahrať floorbal či venovať sa dobrovoľníckym aktivitám. „Kľúčovým elementom tohto konceptu je vzájomná dôvera.“
Unikát na pracovnom trhu
Prvok dôvery zdôrazňuje aj Jela Hettešová, strategic delivery specialist v Swiss Re. Keďže veria, že každý má svoje individuálne potreby a špecifický systém práce, vytvárajú pracovné prostredie, ktoré podporuje tvorivosť a zodpovednosť za dosiahnuté výsledky. Koncept flexibilného pracovného času tak umožňuje zamestnancom prispôsobiť si pracovný deň ich životnému štýlu. Sami si môžu vybrať, kedy a kde budú pracovať, čím plne preberajú zodpovednosť za svoj pracovný čas.
„Riadime sa základným princípom. Je ním zameranie na výsledok, a nie diktovanie zamestnancom, ako sa k nemu majú dopracovať,“ povedala Hettešová. Koncept podľa nej funguje naozaj výborne. „Individuálny pracovný čas je ultraflexibilný a každý z našich zamestnancov pracuje podľa potrieb.“
Flexibilitu nevnímajú ako benefit pre zamestnancov, ale skôr ako základný predpoklad na ich kreativitu, dobré pracovné výsledky a pracovnú pohodu zamestnancov. „Na slovenskom pracovnom trhu je koncept vo svojej funkčnosti a rozsahu unikátny,“ dodala Hettešová.
Vďaka svojmu prístupu získala Swiss Re ocenenie Via Bona v kategórii Zamestnávateľ ústretový k rodine, rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí.
Ľudia im pomáhajú posunúť sa vpred
V Swiss Re tak dávajú priestor ľuďom, ktorí nečakajú na inštrukcie. „Potrebujeme kolegov, ktorí sú schopní tvoriť a preberať zodpovednosť za vlastný rast a rozvoj firmy. Na každej úrovni pracovnej činnosti a riadenia,“ hovorí Hettešová.
Pri budovaní pracovného prostredia stavajú na slobode a zodpovednosti každého zamestnanca za svoj pracovný deň.
V bratislavskom komplexe Twin City, kde spoločnosť sídli, majú navyše zamestnanci priestor na spoluprácu menších aj väčších tímov, tvorivú prácu jednotlivcov, detský kútik pre rodičov s deťmi či tiché prostredie na koncentrovanú prácu.
Navyše tu je viac ako desať kaviarničiek, terasa, relaxačná miestnosť na poobedný spánok či tzv. „play zone“.
Flexibilita sa počas práce neprejavuje len v pracovnom čase. Zamestnanci si môžu vyberať, kde budú sedieť. Každý deň sa môžu vrátiť na to isté miesto alebo miesta striedať.
Nie pre všetky pozície
Koncept individuálneho pracovného času testovali ešte v roku 2012 a o rok neskôr ho začali postupne zavádzať. Princíp je jednoduchý: zamestnanci si musia odpracovať zákonom stanovený mesačný počet hodín a splniť pracovné ciele. Hettešová zdôrazňuje, že sa vždy treba dohodnúť s nadriadeným.
Ústrednou myšlienkou flexibilného pracovného času je spôsob, akým ľudia, miesto a technológie spolupracujú. „Je to vzájomný záväzok medzi spoločnosťou a jednotlivcom, medzi tímom a každým členom tímu, medzi riadiacim pracovníkom a zamestnancom,“ povedala Hettešová.
Sú však aj pozície, kde sa koncept flexibilného pracovného času uplatniť nedá. Tie sa však podľa Hettešovej rátajú na jednotky percent.