BRATISLAVA. Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov bude zrušený. Vyplýva to z návrhu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) na skrátené legislatívne konanie, ktorý v stredu odobrila na svojom zasadaní vláda.
Návrh predkladá MPRV v nadväznosti na predbežné opatrenie Európskej komisie (EK) o pozastavení účinnosti zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov.
Následne Andrej Danko spolu s ďalšími poslancami SNS predložil v stredu do parlamentu návrh na zrušenie zákona o odvode pre reťazce.
Parlament schválil návrh ministerstva, aby o zrušení osobitného odvodu rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.
Dôvodom návrhu na skrátené legislatívne konanie je podľa MPRV ohrozenie potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky.

"Ak by ostal citovaný zákon platný aj napriek tomu, že jeho účinnosť bola pozastavená predbežným opatrením EK, právna istota poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov by mohla byť ohrozená v dôsledku toho, že pri vyhodnocovaní svojich prevádzkových a investičných možností by si neboli isté, do akej miery, respektíve či vôbec, môžu počítať s podporou od štátu v nadväznosti na prerozdelenie časti odvodov od obchodných reťazcov, čo by mohlo viesť k narušeniu ich finančnej stability, tvorby rezerv na krytie potenciálnych rizík a strát spôsobených nepriaznivým počasím, napríklad suchom, povodňami, silným vetrom, a k ich existenčným problémom," priblížil agrorezort.
Uvedené riziko ohrozenia ekonomickej stability poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov by podľa MPRV v konečnom dôsledku mohlo ohroziť aj potravinovú bezpečnosť Slovenskej republiky, čím je aj odôvodnené prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.
Zároveň čo najskorším zrušením citovaného zákona zanikne dôvod na pokračovanie konania zo strany Európskej komisie.
Vláda rozhodovala aj o
- Vláda nesúhlasí s návrhom časti opozičných poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy a výstavby Arpádovi Érsekovi (Most-Híd). Jeho pôsobenie vo funkcii považuje za mimoriadne kvalitné a plne ho podporuje v úsilí plniť programové vyhlásenie vlády. Kabinet rozhodol o odmietavom stanovisku na návrh predsedu vlády Petra Pellegriniho. Parlament by mal rokovať o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy a výstavby vo štvrtok 4. apríla.
- Starostlivosť o mokrade získala akčný plán do roku 2021. Akčný plán chce napríklad riešiť úbytok a degradácie mokradí. Ďalším zo zámerov je múdro a udržateľne využívať všetky mokrade.
- Projekt založenia nového výrobného závodu v Kežmarku spoločnosti Mubea Automotive Slovakia dostal osvedčenie o významnej investícii. Okres Kežmarok sa dlhodobo zaraďuje medzi najmenej rozvinuté okresy. V rámci realizácie podnikateľského zámeru žiadateľ plánuje vynaložiť oprávnené investičné náklady v celkovej výške 51 miliónov eur. Súčasne v priamej súvislosti s jeho realizáciou vytvorí minimálne 504 nových pracovných miest, z toho 115 nových pracovných miest v inžinierskom centre a nástrojárni.
- Vláda predĺžila štatút významnej investície pre priemyselný park Haniska. Strategický park s rozlohou viac ako 910 hektárov má byť jedným z najväčších v SR. Predchádzajúce rozhodnutie vlády z apríla minulého roka stratí platnosť, nakoľko investor InvEast SK v čase 12 mesiacov od doručenia rozhodnutia nezačal obstarávať dlhodobý hmotný majetok. Spoločnosť InvEast, zriadená ministerstvom hospodárstva, podala žiadosť o vydanie nového osvedčenia, aby mohla pokračovať v rokovaniach s potenciálnymi investormi. Strategický park Haniska vytvorí podľa predloženého materiálu niekoľko tisíc priamych a nepriamych nových pracovných miest a pomôže hospodárskemu a sociálnemu rozvoju celého regiónu východného Slovenska. Vybudovanie strategického parku Haniska by malo prispieť k zníženiu regionálnych rozdielov.
- Vláda schválila zmenu štatútu Medzinárodnej investičnej banky (MIB). Reagovala tak na zmenu sídla banky z Moskvy do Budapešti. Slovensko je akcionárom MIB a pozmenený štatút je súčasťou jej zakladacích dokumentov. Ruská federácia podľa schváleného materiálu presun sídla banky do Budapešti podporila.
- Vláda schválila Správu o stave podnikateľského prostredia v SR. Najdôležitejšie podmienky na rozvoj a konkurencieschopnosť podnikateľského prostredia na Slovensku sú jeho predvídateľnosť, jasné smerovanie hospodárskej politiky vlády, elektronizácia verejnej správy, zmapovanie legislatívneho prostredia a vymožiteľnosť práva.