WASHINGTON. Americké ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo, že prestane zabíjať mačky a mačiatka pre výskum parazitného ochorenia toxoplazmózy, ktoré býva spájané predovšetkým s mačkami.
Rozhodnutiu predchádzala hlasná kritika ochrancov zvierat. Informoval o tom v stredu spravodajský web BBC. Vedci mačky a mačiatka využívali k výskumu toxoplazmózy, čo je potenciálne život ohrozujúce ochorenie ľudí a zvierat spôsobené prvokom Toxoplasma gondii.
Kým u zdravých ľudí nemá toxoplazmóza žiadne alebo len malé príznaky, pre ľudí s poruchami imunity a tehotné ženy v prvom a druhom trimestri je nebezpečná.
Toxoplazmóza je spájaná predovšetkým s mačkami. Nakazené zvieratá do siedmich až ôsmich mesiacov veku vylučujú infekčné oocysty, ktoré sú potom v ich truse alebo pôde.
Človek sa môže nakaziť neumytým ovocím alebo zeleninou z kontaminovanej pôdy alebo nedostatočne tepelne upraveným mäsom, najmä bravčovým, ovčím a kozím.
Mačky uspali, podľa veterinárov ich mohli liečiť
V USA pri výskume mačkám podávali infikované mäso a vajíčka parazitov odobraté pri iných experimentoch. Po experimente mačky uspali.
Veterinárne združenia ale tvrdia, že choroba je liečiteľná a mačky mali byť adoptované.
Od zahájenia výskumného programu v roku 1982 bolo v USA takto utratených viac ako 3000 mačiatok. Podľa ochrancov ľudských práv program stál viac ako 22 miliónov dolárov.
Kritici projekt nazývajú bitúnkom
V marci bol v Kongrese predložený návrh takzvaného zákona o mačiatkach podporovaný ako medzi republikánmi, tak medzi demokratmi.
Spomínaný výskum v ňom kritici opísali ako "bitúnok mačiatok zaplatený z peňazí daňových poplatníkov".
Ministerstvo poľnohospodárstva USA teraz oznámilo, že pri výskume toxoplazmózy mačky už nebudú využívané.
Výskum podľa úradu pomohol počet nákaz znížiť o polovicu.