BRATISLAVA. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) neodmieta projekt stratifikácie nemocníc, žiada však jeho doplnenie o dosahové štúdie a analýzu pripravenosti zdravotníckych zariadení na zmenu.
Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol predseda ANS Marián Petko.
"Chceme sa k stratifikácii postaviť zodpovedne, preto otvárame v tejto téme otázky. Napríklad, či nemocnice, ktoré budú prijímať nových pacientov, sú na to pripravené personálne, technicky i materiálne, či napríklad v pôrodniciach majú dostatok pôrodníckych boxov," uviedol Petko.

Odporučil taktiež dopracovať stratifikáciu trauma centier. "Dnes sa stáva, že keď sa stane nehoda medzi mestom s veľkou a mestom s malou nemocnicou, záchranka odvezie pacientov do malej, ktorá je bližšie, tam však nie sú vybavení, aby poskytli adekvátnu starostlivosť takémuto pacientovi," upozornil.
Bez dotiahnutia týchto riešení je podľa Petka projekt stratifikácie tak ako v minulosti, aj teraz odsúdený na neúspech.
Zároveň odmietol víziu Inštitútu finančnej politiky, ktorý vyhlásil, že stratifikácia umožní šetriť zdroje.
"Stratifikácia nemôže byť o ušetrení, to je omyl. Musíme mať najskôr peniaze na udržanie súčasného stavu a ďalšie pri zmene tisícok akútnych lôžok na lôžka chronické," povedal, argumentujúc skúsenosťami pri zavádzaní stratifikácie vo Francúzsku či Nemecku.
Návrh stratifikácie nemocníc v utorok prerokovali poslanci Výboru NR SR pre zdravotníctvo. V diskusii budú pokračovať aj na budúci týždeň. V dokumente, ktorý predložili ministerstvo na výbore, sa stanovili úrovne nemocníc. Majú existovať lokálne, regionálne, národné nemocnice a kompetenčné centrá.
„V 28 skupinách výkonov, čo dokopy tvorí takmer 65 percent všetkej chirurgickej elektívy (odkladnej zdravotnej starostlivosti - pozn. red.), sme stanovili minimálne počty, ktoré dané pracovisko musí splniť,“ informoval v utorok riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martin Smatana.