BRATISLAVA. Aktivita slovenských podnikov v ochrane intelektuálneho vlastníctva v Európe bola minulý rok najvyššia za posledných päť rokov.
Na Európsky patentový úrad podali Slováci celkovo 50 žiadostí o registráciu patentov, čo je takmer dvojnásobne viac ako v roku 2014 a zhruba o 20 percent viac ako vlani.
V porovnaní s okolitými krajinami je však aktivita slovenských firiem výrazne slabšia. Spoločnosti z Česka napríklad registrujú každoročne v priemere zhruba päťnásobne viac patentov. Vlani ich zaevidovali 241. Rakúske firmy podali na Európsky patentový úrad minulý rok až 2289 žiadostí.
Celkovo Európsky patentový úrad prijal vlani 174 317 návrhov, čo predstavuje medziročný rast o 4,6 percenta.
Najaktívnejší je Siemens
Najviac patentov spomedzi všetkých spoločností na svete zaregistroval v roku 2018 na Európskom patentovom úrade Siemens, ktorý s 2493 žiadosťami tesne predstihol ázijské spoločnosti Huawei, Samsung a LG.
"Rastúca aktivita slovenských podnikateľov v ochrane duševného vlastníctva je povzbudivá. Zostáva veriť, že nejde o náhodu, ale o odzrkadlenie rastúceho počtu inovatívnych start-upov a výraznejšej snahy slovenských podnikateľov prenikať na zahraničné trhy," hovorí Vladimír Slezák, generálny riaditeľ spoločnosti Siemens na Slovensku.
Siemens zamestnáva v oblasti výskumu a vývoja zhruba 43-tisíc ľudí v 44 krajinách. Na Slovensku vyvíjajú spoločnosti patriace pod nemecký koncern softvér pre riadenie budov, aj riadiacu a zabezpečovaciu techniku pre železničnú dopravu a medicínsky softvér pre diagnostické prístroje.
Viac ako štvrtina vlani registrovaných patentov Siemensu sa týkala digitalizácie a medziročne výrazne viac žiadostí koncernu súviselo s témami umelej inteligencie a kybernetickej bezpečnosti.
S vynálezmi neprichádzajú len veľké koncerny
Vo všeobecnosti si firmy v uplynulom roku registrovali v Európe najviac patentov v oblasti medicínskych technológií a najväčší medziročný nárast zaznamenal úrad v prírodných vedách, napríklad vo farmácii a biotechnológiách.
Štatistiky Európskeho patentového úradu tiež ukazujú, že s vynálezmi neprichádzajú iba veľké koncerny. Každú piatu žiadosť o ochranu duševného vlastníctva vlani podali univerzity, verejné organizácie, ktoré sa venujú výskumu a malé firmy či individuálni inovátori.