BRATISLAVA. Pre hroziace ďalšie meškanie dostavby jadrovej elektrárne Mochovce (EMO34), ako aj ďalšie zvýšenie rozpočtu chce opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) podať trestné oznámenie a zvolať mimoriadny parlamentný výbor.
Oznámili to v pondelok na brífingu predstavitelia SaS Richard Sulík (predseda SaS) a poslanci Národnej rady SR Jana Kiššová a Karol Galek.
„Budeme iniciovať opätovné zasadnutie mimoriadneho hospodárskeho výboru, kde sa chceme pýtať ministra hospodárstva na termíny dostavby a jej financovanie,“ povedala na pondelňajšej tlačovej besede predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová.
Hnutie SaS sa chce ministra hospodárstva Petra Žigu pýtať na medializované informácie, podľa ktorých by sa mal termín dostavby mochoveckých blokov znova posúvať a podľa ktorých by sa rozpočet na dostavbu mal zvýšiť zo súčasných 5,4 miliardy eur na 5,6 miliardy eur.
„Môžeme kľudne povedať, že elektrárne Mochovce skôr ako za štyri mesiace nezačnú vyrábať elektrinu,“ povedal poslanec SaS a tímlider pre energetiku Karol Galek.
Ministerstvo spomína privatizáciu za Dzurindu

Ministerstvo hospodárstva ako jeden z akcionárov Slovenských elektrární (34-percentný vlastník) sa zatiaľ nechce komentovať mediálne vyjadrenia o dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.
„Počkáme si na oficiálnu informáciu od Slovenských elektrární,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.
Ministerstvo hospodárstva (MH) je pripravené na úrovni akcionárov Slovenských elektrární (SE) "veľmi razantne" žiadať vysvetlenie a návrh ďalšieho postupu vo veciach dostavby tretieho bloku, uviedol pre TASR Stano.
Rezort hospodárstva podľa neho pozorne sleduje aj postupné uvádzanie tretieho bloku elektrárne do prevádzky, ako aj ukončenie ďalšieho dôležitého míľniku - horúcej hydroskúšky.
“"Je to dôsledok zbabranej a nevýhodnej privatizácie počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), v ktorej chce pokračovať aj SaS, ak bude vo vláde."
„
Upozornil, že za dostavbu elektrárne nesie plnú zodpovednosť súkromný vlastník s manažérskymi právomocami, a nie štát ako menšinový akcionár.
Predseda SaS Richard Sulík je presvedčený, že štát by mal predať svoj podiel v Slovenských elektrárňach. „Budeme za doprivatizáciu Slovenských elektrární. Štát je zlý vlastník,“ uviedol.
"Je to dôsledok zbabranej a nevýhodnej privatizácie počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), v ktorej chce pokračovať aj SaS, ak bude vo vláde. SaS škandalózne a úplne otvorene odkázala verejnosti, že plánuje rozpredať do súkromných rúk podiel štátu v spoločnosti, ktorá prevádzkuje jadrové a vodné elektrárne a je kľúčová pre energetickú bezpečnosť krajiny," uzavrel Stano.
V prospech veriteľov
Dostavba Mochoviec ešte môže podľa SaS mať aj trestnoprávnu dohru. „Z Mochoviec sa stáva nášľapná mína, ktorú bude musieť nová vláda riešiť. Ak sa potvrdia informácie o meškaní dostavby a navyšovaní rozpočtu, podáme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ konštatoval Galek.
“„Z Mochoviec sa stáva nášľapná mína, ktorú bude musieť nová vláda riešiť. Ak sa potvrdia informácie o meškaní dostavby a navyšovaní rozpočtu, podáme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa."
„
Ďalším problémom pri dostavbe EMO je podľa neho financovanie ďalšieho navýšenia dostavby, keďže SE majú celý majetok založený v prospech veriteľov.
Zmluvy sú podľa jeho slov postavené tak, že ak EMO nebudú o dva roky v prevádzke, tak veritelia si budú môcť uplatniť svoje práva.
"Je teda reálna hrozba, že ak si budeme chcieť zachovať svoj podiel v SE, tak si ho budeme musieť za draho naspäť vykúpiť," doplnil Galek.
Väčšina je hotová
Podľa aktuálnych informácií zverejnených Slovenskými elektrárňami bol ku koncu januára tohto roku tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce dokončený na 98,3 percenta. Štvrtý blok na 86,63 percenta.
Na dostavbe dvoch jadrových blokov bolo doteraz odpracovaných 85,4 milióna človekohodín. Na projekte pracuje viac ako päťtisíc ľudí. Projekt spolu vytvára 15 tisíc priamych, nepriamych a vyvolaných pracovných miest.
Podľa posledných oficiálnych vyjadrení by mal byť tretí blok dokončený v tomto roku a štvrtý zhruba o rok neskôr. Podľa prvých plánov mali byť nové mochovecké bloky dostavané v roku 2012, respektíve 2013 a mali stáť 2,8 miliardy eur.
Elektrárne omeškanie nevylučujú, vinia Rakúšanov
Tretí jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce bude po technickej stránke pripravený na zavážanie jadrového paliva v lete tohto roku, uviedli Slovenské elektrárne pre agentúru SITA.
“„Očakávame rozsiahle obštrukcie v administratívnom povoľovacom procese, ktoré môžu uvádzanie do prevádzky oddialiť aj o niekoľko mesiacov, hoci z technického hľadiska bude tretí blok elektrárne na uvádzanie do prevádzky plne pripravený.“
„
Slovenský dominantný výroby elektriny však pripustil možný posun termínu uvádzania tretieho bloku do komerčnej prevádzky.
Môžu za to najmä prebiehajúce aktivity rakúskych protijadrových organizácií.
„Očakávame rozsiahle obštrukcie v administratívnom povoľovacom procese, ktoré môžu uvádzanie do prevádzky oddialiť aj o niekoľko mesiacov, hoci z technického hľadiska bude tretí blok elektrárne na uvádzanie do prevádzky plne pripravený,“ povedal hovorca Slovenských elektrární Miroslav Šarišský.
V priebehu apríla, po ukončení analýz a rokovaní riadiacich orgánov, chcú Slovenské elektrárne informovať o opatreniach na minimalizáciu dopadov na rozpočet a harmonogram dostavby mochoveckých blokov.
„Pre Slovenské elektrárne je vždy na prvom mieste zabezpečenie najvyššej úrovne jadrovej bezpečnosti, ktoré je nadradené termínom alebo rozpočtu,“ konštatoval Šarišský.
Počas horúcej hydroskúšky energetici vykonali tlakové a tesnostné skúšky primárneho okruhu a reaktora, funkčné skúšky zariadení primárneho a sekundárneho okruhu, skúšky riadiacich, bezpečnostných a ďalších systémov.
„S vynikajúcim výsledkom sme urobili aj skúšku tesnosti a pevnosti hermetických priestorov. Parametre hermetickej zóny boli pri natlakovaní na 150 kilopascalov takmer dvojnásobne lepšie ako limity určené Úradom jadrového dozoru SR,“ uzavrel Šarišský.