Ste nespokojní v práci? Dlhšie zvažujete, že zmeníte džob? Aj na novom pracovisku môžete po čase spadnúť do toho istého.„Umenie je naučiť sa vytvárať hodnotné okamihy práve tam, kde ste,“ radí kouč a osobnostný tréner Patrik Pauko z People Elements.
Manažérov a riaditeľov na najvyšších postoch učí, ako meniť „zamorenú“ pracovnú atmosféru na miesto, kam budú ľudia chodiť opäť s radosťou.
Zamestnávatelia sa pretekajú v tom, kto ponúkne zamestnancom lákavejší benefit. Cieľ je jasný: vytvoriť v práci také podmienky, ktoré nikto nebude chcieť opustiť. Ktoré typy benefitov skutočne fungujú?
S klesajúcou nezamestnanosťou a nedostatkom zamestnancov dopyt zo strany zamestnávateľov neustále narastá. Firmy hrajú s konkurenciou zaujímavú hru. Vytvárajú zlaté klietky a veria, že len málokto naberie odvahu ich opustiť.
Z pohľadu nákladov to vyzerá rozumne. Z dlhodobej perspektívy je však tento prístup postavený na hlavu. Nespokojný zamestnanec sa ani v najkrajšej zlatej klietke nestane opäť angažovaným a výkonným.
Na prvý pohľad si firma síce vykáže nízku fluktuáciu, z pohľadu hodnôt je však fenomén zlatých klietok bláznovstvom.

Nie je pre firmu výhodné, ak si zamestnanca udrží čo najdlhšie?
Je, ale len z krátkodobého pohľadu. Zamestnávatelia prestávajú upriamovať pozornosť na hodnotu práce samej. Prestali vysvetľovať ľuďom, aký význam a prínos má to, čo robia pre celú spoločnosť.
Namiesto toho ponúkajú pozlátku.