ZÜRICH. Švajčiarsko plánuje zrušiť národné núdzové zásoby kávy, ktoré drží niekoľko desaťročí, pretože kávové bôby už nepovažuje za dôležité pre prežitie ľudí.
Vyplýva to z návrhu, ktorý zverejnila vláda na verejné vyjadrenie, napísala agentúra Reuters.
Švajčiarsko zriadilo systém núdzových rezerv medzi prvou a druhou svetovou vojnou, aby krajina bola pripravená na možný nedostatok v prípade vojny, prírodného nešťastia alebo epidémií.
Vrecia nepraženej kávy
Firma Nestlé, výrobca instantnej kávy Nescafé, ďalší dovozcovia, pražiarne a predajcovia musia podľa zákona skladovať vrecia nepraženej kávy.
Švajčiarsko sa zásobuje tiež ďalšími základnými produktmi, ako je cukor, ryža, jedlý olej alebo krmivo pre zvieratá.
Podľa návrhu by povinnosť skladovať kávu mala skončiť v roku 2022. Firmy by tieto zásoby mohli využiť podľa svojho uváženia. Finálne rozhodnutie o zrušení zásob by mohlo padnúť v novembri.
Dá sa prežiť aj bez kofeínu

"Federálny úrad pre zásobovanie národného hospodárstva usúdil, že káva nie je nevyhnutná pre život. Káva nemá takmer žiadne kalórie a neprispieva tak z fyziologického hľadiska na zabezpečenie výživy," uviedla vláda.
O povinné rezervy kávy sa vo Švajčiarsku teraz stará 15 spoločností. Ide zhruba o 15 300 ton, čo vystačí približne na tri mesiace.
Krajina má 8,5 milióna obyvateľov a ročná spotreba na osobu tu podľa údajov medzinárodnej organizácie kávy ICO činí asi deväť kilogramov. V Británii je to v priemere 3,3 kilogramu na osobu a v USA 4,5 kilogramu.
Nie každému sa zrušenie pozdáva
Nie každý však so zrušením strategických rezerv kávy súhlasí. Organizácia Reservesuisse, ktorá dohliada na zásoby potravín v krajine, požiadala vládu, aby svoje odporúčanie prehodnotila.
Tvrdí, že 12 firiem chce naďalej uchovávať núdzové zásoby, čiastočne kvôli tomu, že súčasný systém posilňuje dodávkový reťazec.
Niektorí tiež tvrdia, že sa venuje málo pozornosti prínosu kávy pre zdravie vďaka obsahu antioxidantov a vitamínov.
Švajčiarsko financuje povinné zásoby z poplatku za dovoz kávových bôbov, ktorý je 3,75 franku (3,32 eur) z každých sto dovezených kilogramov. Ročne tak získa 2,7 milióna frankov (2,39 milióna eur) na kompenzácie pre firmy, ktoré kávu skladujú.