AMSTERDAM. Čínski zamestnanci ukradli firemné tajomstvá holandského výrobcu komponentov z polovodičov ASML a spôsobili mu tak straty za stámilióny dolárov. Uviedli to vo štvrtok holandské noviny Financieele Dagblad (FD).
Noviny s odvolaním sa na vlastné pátranie napísali, že technológie ukradli vysokopostavení čínski zamestnanci v oddelení výskumu a vývoja v americkej dcérskej spoločnosti ASML. A skončili v spoločnosti prepojenej s čínskou vládou.
Samotná firma ASML však tvrdí, že "nenašla žiadny dôkaz o účasti čínskej vlády," uviedli FD. Hovorkyňa ASML v tejto súvislosti povedala, že spoločnosť bola informovaná o článku v FD a pripravuje odpoveď.
ASML je dominantným výrobcom tzv. litografických systémov.
Súd v Kalifornii
Noviny v článku vychádzajú čiastočne z informácií od zdrojov zo spoločnosti a čiastočne z rozhodnutia súdu v Kalifornii v novembri 2018 o žalobe americkej dcérskej firmy ASML na dcéru čínskej spoločnosti XTAL.
Dokumenty zo súdu v kalifornskom meste Santa Clara, ukazujú, že šesť bývalých zamestnancov ASML, všetci s čínskymi menami, porušilo svoju pracovnú zmluvu zdieľaním informácií o softvérových procesoch ASML s XTAL.
"Vyšetrovanie zistilo, že čínska materská spoločnosť XTAL Dongfang Jingyuan má väzby s čínskym ministerstvom pre vedu a techniku," uvádza sa v novinách.
Súd priznal ASML odškodné vo výške 223 miliónov USD (197,71 milióna eur) a XTAL o mesiac neskôr vyhlásil bankrot.
Holandskí tajní pred hrozbami varovali
Holandská tajná služba varovala vo svojich výročných správach pred podobnými hrozbami niekoľko rokov. Upozorňovala, že Čína sa zameriava na krádeže duševného vlastníctva technologických spoločností v Holandsku aj v iných krajinách.
V roku 2015, ASML odhalil prienik do svojich počítačových systémov, ale podľa firmy v tom čase boli škody spôsobené útokom hackerov obmedzené.
Tržby ASML v Číne sa v roku 2018 zdvojnásobili na 1,8 miliardy eur z 919 miliónov eur v roku 2017, keďže prioritou v Pekingu je rast priemyslu polovodičov.
Generálny riaditeľ spoločnosti ASML Peter Wennink v januári skonštatoval, že napriek spomaleniu čínskej ekonomiky dopyt v ázijskej krajine po ich produktoch neklesá.