DUBROVNIK. Slovensko sa nedá v spore o výrobky čínskej firmy Huawei vtiahnuť do konkurenčného súboja obchodných gigantov.
Povedal to vo štvrtok v Dubrovníku premiér SR Peter Pellegini po rokovaní s predsedom čínskej vlády Li Kche-čchiangom.
Pellegrini je za technologickú neutralitu
Spoločnosť Huawei čelí v niekoľkých krajinách podozreniu, že jej výrobky používané v informačných sieťach, predstavujú bezpečnostné riziko.
Takéto upozornenie už vydali napríklad Spojené štáty, Veľká Británia či Česká republika.
"Deklaroval som, že pokiaľ budú výrobky čínskych spoločností spĺňať všetky bezpečnostné a technické parametre, o ktorých hovoria naše zákony, predpisy a nariadenia, tak sa budeme správať technologicky neutrálne a budeme vytvárať zdravé konkurenčné prostredie," povedal Pellegrini.
Slovensko podľa neho v takom prípade nebude zakazovať svetovým spoločnostiam zúčastňovať sa na výstavbe digitálnej infraštruktúry.
Téma širokorozchodnej železnice
Slovenský premiér sa svojim čínskym kolegom rokoval aj o projekte výstavby širokorozchodnej železničnej trate, ktorá by mala viesť cez celé územie Slovenska do Rakúska.
"Ten projekt je stále živý a na pozadí prebiehajú aktivity spolu s Ruskou federáciou a Rakúskom," povedal Pellegrini.

Podľa neho je to projekt, ktorý je zaujímavý pre financujúce čínske banky a čínske investičné fondy.
"Bol by to náš fyzický príspevok k iniciatíve Hodvábnej cesty, pretože predĺženie širokorozchodnej trate až niekde po Bratislavu alebo k Dunaju, by znamenalo nielen administratívne, ale aj fyzické zapojenie do tohto projektu," dodal premiér.
Slovensko by malo mať ambíciu zohrávať významnú tranzitnú úlohu pri preprave tovaru z Číny do Európy, dodal.