DUBROVNÍK. Slovenskí mliekari začnú po viac ako päť rokov trvajúcich aktivitách vyvážať mlieko a mliečne výrobky do Číny.
Tento dlhodobý proces sa zavŕšil v piatok v Dubrovníku podpisom protokolu medzi Štátnou veterinárnou a potravinou správou (ŠVPS) a Generálnou administratívou colnej správy Čínskej ľudovej republiky.
"Zostáva len certifikovať jednotlivé mliekarne a dať ich na zoznam. Kontrolu bude na základe čínskeho auditu na Slovensku vykonávať ŠVPS. Subjekty scertifikujeme veľmi rýchlo, túto vec vieme stihnúť do dvoch mesiacov," uviedol po podpise protokolu generálny riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš.
Otvorenie obchodu s mliekom a mliečnymi výrobkami s Čínou by mohol naštartovať slovenský mliekarenský priemysel a tým aj farmárov.
Tí sa dlhodobo sťažujú na nízke výkupné ceny mlieka, ktoré v minulosti nepokrývali ani výrobné náklady. Aj preto sa počet kusov hovädzieho dobytka na Slovensku dlhodobo znižuje.
Podpísaná dohoda neumožňuje dovoz mlieka zo zahraničia. "Musí to byť slovenské mlieko, pretože zásadou tohto protokolu a certifikácie je, že surovina musí pochádzať zo Slovenska," spresnil Bíreš.
Okrem mliečnych výrobkov má mať Čína podľa Bíreša záujem aj o slovenské mäso, víno či pekárenské výrobky.
Na ťahu sú mliekari
Záujem slovenských mliekarenských závodov o vývoz do Číny bol, preto ŠVPS celý tento administratívny proces robila.

"Naši výrobcovia si budú musieť naplánovať svoje výrobné kapacity, pretože pri Číne ide o naozaj veľké množstvá mlieka. Tento podpísaný protokol totiž nerieši otázku množstiev mlieka, ale jeho zdravotnú bezpečnosť a kvalitu," pokračoval Bíreš.
Premiér Peter Pellegrini po podpise protokolu uviedol, že je veľmi rád, že sa po mnohých rokoch negociácií celý administratívny proces ukončil a Slovensko sa dostalo k finálnemu výsledku.
"Teraz sa úloha vlády končí a je to už len na našich potravinároch, aby začali ponúkať svoje produkty na čínskom trhu a presadili sa. Ak sa budeme prezentovať na čínskom trhu kvalitou, tak sa aj presadíme," povedal v Dubrovníku Peter Pellegrini.
Vývoz do Číny naberá na sile

Slovensko sa tak pripojí ku krajinám EÚ, ktoré vyvážajú na čínsky trh mlieko a mliečne výrobky. V roku 2012 bol podiel vývozu do Číny v tomto segmente na úrovni 400 miliónov eur.
Podľa posledných zverejnených štatistík za rok 2017 exportovali krajiny EÚ do Číny mlieko a mliečne výrobky už v objeme 1,3 miliardy eur. Na tomto objeme majú až 66-percentný podiel traja najväčší európski vývozcovia - Francúzsko, Nemecko a Holandsko.
Vývoz do Číny pritom naberá na sile. „Máme potenciál na to, aby sa v tomto priestore presadili aj Slováci. Konkrétne jedenásť našich mliekarní je pripravených ponúkať slovenské mlieko a mliečne výrobky na tomto ázijskom trhu," reagoval na podpis protokolu prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.
Slovenskí mliekari na výstave v Šanghaji
Slovenskí mliekari dostali podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) už aj pozvánku na veľkú medzinárodnú výstavu v Šanghaji, ktorá sa uskutoční v novembri.
Počas nej chcú získať konkrétnych obchodných partnerov na vývoz mliečnych potravín.
„Vítame prísľub agrorezortu SR, že sa bude chcieť maximálne možnou výškou finančne podieľať na účasti slovenských mliekarní na výstave v Šanghaji. Záujem o účasť na tomto veľtrhu má sedem firiem," dodal Voskár.
Rozbehnutím vývozu slovenského mlieka a mliečnych výrobkov do Číny sa podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktorej je Slovenský mliekarenský zväz členom, otvára možnosť ako znížiť extrémne vysoké pasívne saldo zahraničného obchodu Slovenska s agropotravinárskymi výrobkami.
Pellegrini plánuje širokorozchodnú trať aj prekladisko čínskych tovarov
Doprava a tranzit, veda, výskum a moderné technológie a potravinárstvo, sú tri oblasti hospodárstva, kde môže Slovensko reálne spolupracovať s Čínou. Uviedol to v piatok na samite 16 krajín CEEC (krajiny strednej a východnej Európy) a Číny v Dubrovníku po skončení ekonomického fóra premiér Peter Pellegrini. Zároveň dodal, že bude veľmi rád, ak sa Slovensko bude v spolupráci s Čínou v najbližších mesiacoch posúvať vpred.
V oblasti dopravy Slovensko počas ekonomického fóra v piatok podľa premiéra prezentovalo snahu byť zapojené do obojsmerného tranzitu tovaru medzi Čínou a Európskou úniou. "Okrem širokorozchodnej trate máme v pláne vybudovať na východe Slovenska aj veľký terminál, ktorý by fungoval ako prekladisko tovaru z a do Číny," ozrejmil Peter Pellegrini.
Pri moderných technológiách sa Slovensko chce podľa premiéra zamerať na snahu vytvoriť v Bratislave centrum excelentnosti (CE). CE je organizácia výskumu a vývoja, ktorá je zapojená do medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce s pridanou hodnotou pre európsky výskumný priestor. "V ňom by sme sa chceli zamerať na moderné technológie, konkrétne na blockchain, ktorý je novým fenoménom. Boli by sme radi, keby sa tento výskum a vývoj v tejto oblasti zo 16 krajín CEEC sústredil práve u nás v Bratislave," pokračoval premiér.
Slovensko víta účasť čínskych firiem v tendroch, no výstavbu veľkej infraštruktúry podmieni tým, aby na týchto stavbách pracovali slovenskí robotníci alebo pracovníci z Európy. Strategické investície však musia zostať v slovenských rukách, vyjadril sa Pellegrini.