BERN. Švajčiarsko sa chystá podpísať dohodu o podpore čínskej iniciatívy Belt and Road Initiative (BRI) počas návštevy prezidenta Uela Maurera tento mesiac v Číne. Upevní si tak väzby s najväčším obchodným partnerom.
Niektoré západné krajiny pritom vnímajú projekt novej Hodvábnej cesty so skepsou.
Iniciatívu BRI prezidenta Si Ťin-pchinga považuje za kontroverznú najmä Washington, podľa ktorého má rozširovať čínsky vplyv v zahraničí, čo Peking odmieta.
A zaťaží tiež krajiny, ktoré sa k nej pripoja, neudržateľným dlhom v súvislosti s budovaním novej infraštruktúry.
Spojené štáty, ktoré vedú obchodný spor s Čínou, obzvlášť kritizovali rozhodnutie Talianska, ktoré ako prvé zo skupiny najvyspelejších krajín G7 podpísalo memorandum o novej Hodvábnej ceste.

Ostatné štáty na Západe sú menej ochotné "skočiť na palubu", hoci mnohé si ponechali dvere otvorené.
Neutrálne Švajčiarsko plánuje podpísať dohodu o BRI počas Maurerovej návštevy v rámci podpory hospodárskeho rozvoja v Ázii.
"Cieľom memoranda je, aby obe strany zintenzívnili spoluprácu v oblasti obchodu, investícií a financovania projektov na tretích trhoch pozdĺž BRI," uviedlo ministerstvo financií v utorok bez ďalších podrobností.
Maurer, ktorý je tiež ministrom financií, sa na budúci týždeň zúčastní druhého summitu Belt and Road, ktorý by mal prilákať okolo 40 zahraničných lídrov.
Prvý summit o BRI, ktorá má po vzore dávnej Hodvábnej cesty spojiť Čínu s Áziou, Európou a ďalšími regiónmi masívnymi výdavkami na infraštruktúru, sa uskutočnil v roku 2017.