„Pracujeme so vzorkami, ktoré keď pokazíme, nenaberieme ich nanovo ako vodu z Dunaja. Ku každej vzorke musíme pristupovať tak, že je za ňou ľudský život. Benevolencia nie je namieste. Ľudia nechodia k lekárovi preto, aby si krátili chvíľu,“ hovorí pre Profit Jozef Gavlas, riaditeľ laboratórnej divízie spoločnosti Medirex Group.
Koľkým ľuďom šéfujete?
Je to zhruba tisícsto. Sú v rámci celého Slovenska, pracoviská máme od Michaloviec po Malacky.
Ktoré z vlastností sú pre manažéra najdôležitejšie?
Sú nimi pokora, rozvaha a cieľavedomosť. Keď sa z manažéra stane len nadriadený, je to začiatok jeho konca. Keď nemá na svojej strane ľudí, nedokáže veci posúvať dopredu.
Ako sa vyvíjala vaša kariéra?
V Medirexe pracujem pätnásť rokov. Začal som ako prevádzkar, neskôr ako manažér nákupu a logistiky. Nakoniec som sa stal riaditeľom.
Pred zhruba pätnástimi rokmi sme začali prerábať jedno laboratórium po druhom. Až do súčasnej podoby. Teda mal som tú česť podieľať sa na zmene tváre laboratórnej diagnostiky na Slovensku.
Je to dôležité?

Kedysi lekári nazývali laboratóriá pomocnými laboratórnymi metódami. Slovo pomocné ich odsúvalo na okraj. Lenže treba si uvedomiť, že bez laboratórneho vyšetrenia sa medicína robiť nedá.
Nech sa vám stane čokoľvek, tak najčastejšie z krvi alebo inej telesnej tekutiny dokáže lekár prinajmenšom potvrdiť správnosť alebo nesprávnosť diagnózy, názoru.
V dávnej minulosti to bolo napríklad aj tak, že lekári ochutnávali moč, ale to už je naozaj vzdialená minulosť.
Aké motívy na rekonštrukcie ste vo firme mali?
V nemocniciach sme nachádzali laboratóriá často v dezolátnom stave.
Stav niektorých pracovísk nedovoľoval modernizovať, chcelo to zásadné rekonštrukcie, aj vzhľadom na rýchlo sa vyvíjajúce technológie v tejto oblasti, a len nejaké opravy by vec neriešili systematicky.