BRATISLAVA. Ľudia v druhom dôchodkovom pilieri majú byť lepšie informovaní o svojich úsporách. Ministerstvo práce, rovnako ako v prípade tretieho piliera, navrhuje zaviesť nový výpis, ktorý má dať sporiteľom kompletné informácie.
Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú v stredu schválila vláda.
Hlavným cieľom návrhu je podľa ministerstva zvýšenie informovanosti sporiteľov o ich budúcich dôchodkoch zo systému starobného dôchodkového sporenia. Vláda sa k tomuto cieľu zaviazala aj vo svojom programovom vyhlásení.
Lepšie chápanie sporenia na dôchodok
Vytvoriť sa má dokument, ktorý sporiteľovi uľahčí chápanie starobného dôchodkového sporenia a vplyv jeho vlastných rozhodnutí na výšku jeho dôchodku z druhého piliera.
“"Najdôležitejšie informácie, ktoré sa navrhujú doplniť, sú informácie o predpokladanom dôchodkovom veku a prognózy nasporenej sumy v čase odchodu do dôchodku, resp. výške predpokladaného mesačného dôchodku."
„
"Nový výpis z osobného dôchodkového účtu bude preto obsahovať len vybrané individualizované a všeobecné informácie o starobnom dôchodkovom sporení, pričom najdôležitejšie informácie, ktoré sa navrhujú doplniť, sú informácie o predpokladanom dôchodkovom veku a prognózy nasporenej sumy v čase odchodu do dôchodku, resp. výške predpokladaného mesačného dôchodku," vysvetlilo ministerstvo.
Ako pri treťom pilieri
Rovnaké opatrenie začalo od začiatku tohto roka platiť aj v prípade tretieho piliera.

Okrem výpisov chce ministerstvo návrhom zákona zabezpečiť aj bezplatný prístup dôchodkovým správcovským spoločnostiam a doplnkovým dôchodkovým spoločnostiam k registru obyvateľov Slovenskej republiky.
Ministerstvo uviedlo, že zavedenie nového výpisu bude mať negatívny vplyv na dôchodkové správcovské spoločnosti, ktoré majú povinne tieto obálky zasielať sporiteľom.
Napríklad budú musieť upraviť svoje informačné systémy či zabezpečiť personál na splnenie nových úloh.
"Naopak, pozitívny vplyv na tieto spoločnosti a doplnkové dôchodkové spoločnosti možno očakávať z dôvodu možnosti bezplatne čerpať údaje z registra fyzických osôb," doplnilo ministerstvo.
Pre mladých
Návrh zákona má mať pozitívne sociálne vplyvy, a to najmä v prípade mladých ľudí.
"Cieľom poskytnutej informácie je zvýšiť záujem o primerané zabezpečenie v starobe a podporiť informované rozhodovanie," konštatuje rezort práce s tým, že výber vhodnej investičnej stratégie na začiatku sporenia ovplyvňuje výšku nasporenej sumy a budúceho dôchodku.
"Pomôcť pri správnom rozhodnutí môžu aj nové kľúčové informácie o jednotlivých dôchodkových fondoch, ktoré nahrádzajú pôvodné informačné prospekty," dodalo ministerstvo.
Na investičnej stratégii sa nedohodli
Súčasťou navrhovanej novely zákona však nie je zavedenie prednastavenej investičnej stratégie pre mladých sporiteľov v druhom pilieri.
Išlo by o povinné investovanie do akcií pre mladých ľudí, čo bola zásadná požiadavka rezortu financií počas pripomienkového konania k návrhu novely.
Mladý sporiteľ by si pritom mohol túto prednastavenú stratégiu zmeniť podľa vlastného uváženia na inú investičnú stratégiu.
"Zavedenie tejto stratégie nie je možné z časového hľadiska zapracovať do súčasnej novely zákona, tak aby bol zachovaný harmonogram a navrhovaná účinnosť zákona," zdôvodnilo svoj postoj ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Rezort financií upozorňuje na to, že v súčasnosti si sporí väčšina sporiteľov v málo výnosnom dlhopisovom garantovanom fonde, čo znižuje ich šance na lepší dôchodok.
Vláda odobrila aj:
- Vláda vyčlenila eurofondy na výmenu starých kotlov. Náhrada spaľovacích zariadení v domácnostiach ich nízkoemisnými alternatívami bude figurovať ako podaktivita v Operačnom programe Kvalita životného prostredia. Rezort životného prostredia si od kroku sľubuje zlepšenie ovzdušia, ktorého kvalitu Slovensku vyčíta aj Európska komisia.
- Postupy pri nakladaní s núdzovými zásobami ropy sa upravia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze, ktorú v stredu schválila vláda. Základným cieľom návrhu zákona je podľa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) transponovať do návrhu zákona eurosmernicu.
- Zlepšenie sociálneho začlenenia ľudí z marginalizovaných rómskych komunít, opatrenia na ich zamestnávanie či dokončenie revízie výdavkov na pôdohospodárstvo, zamestnanosť ako aj prijímanie opatrení v boji proti daňovým únikom. Na tieto oblasti sa chce sústrediť vláda, stanovila si ich v Národnom programe reforiem Slovenskej republiky pre tento rok. Materiál pripravilo ministerstvo financií a v stredu ho schválila vláda.
- Aktualizáciu nariadenia o zavedení tlmenia pseudomoru hydiny schválila vláda SR na stredajšom rokovaní. Pseudomor hydiny je celosvetovo rozšírená, vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich a voľne žijúcich vtákov, ktorá predstavuje vážne riziko nielen pre chovateľov hydiny, ale aj pre človeka. Kvalitný pohotovostný plán je preto pre štát mimoriadne dôležitý. Cieľom agrorezortu je zabezpečiť ochranu a kontrolu slovenského územia. Plán obsahuje aj opatrenia, ktoré by sa realizovali v prípade výskytu nákazy. Informoval o tom hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Vladimír Machalík.
- Jadrové zariadenia na Slovensku boli v roku 2018 prevádzkované bezpečne a spoľahlivo, bez závažných udalostí, ktoré by viedli k tomu, že by Úrad jadrového dozoru (ÚJD) musel vydať príkaz na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora respektíve zastavenie prevádzky jadrovej elektrárne. Vyplýva to zo správy ÚJD, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda.
- Rokovanie o Komore odborných garantov verejného obstarávania bolo v stredu počas zasadnutia vlády prerušené. Diskusia o tejto téme však bude pokračovať. Vytvorenie novej inštitúcie navrhuje Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).