MONTALCINO. Vinici v toskánskej oblasti Val d'Orcia rastlinám namiesto chemického postreku už desať rokov púšťajú symfónie Wolfganga Amadea Mozarta, napísal denník La Repubblica.
Odborníci potvrdili, že hudba zlepšuje kvalitu hrozna a odpudzuje hmyz aj parazitov.
Mozart urýchľuje metabolizmus rastlín
"Keď ma to v deväťdesiatych rokoch napadlo, mali ma za blázna," hovorí majiteľ vinice, bývalý advokát z Milána Carlo Cignozzi.

"Dôkladné skúmanie ale potvrdilo, že zvukové vlny Mozartovej hudby urýchľujú metabolizmus rastlín, odháňajú hmyz a zlepšujú kvalitu hrozna a teda aj vína," dodáva.
Melódia salzburského rodáka sa k hroznám dostáva zo 126 reproduktorov rôznych typov rozmiestnených po celej vinici Paradiso di Frassina.
Hudba hrá listom, neskôr strapcom hrozna a z reproduktorov umiestnených na zemi i koreňom.
Výsledky potvrdil aj výskum

Vinárove slová potvrdil výskum poľnohospodárskych fakúlt univerzít vo Florencii a v Pise, ktoré sa už roky zaoberajú vzťahom hudby a prírody.
Z výskumu vyplýva, že hrozno na spomínanej vinici dozrieva skôr, hudba odpudzuje parazity, a plody, a teda aj víno cenenej apelácie Brunello di Montalcino, obsahujú viac zdraviu prospešných látok označovaných ako polyfenoly.
Podobne sa ukázalo, že rastliny odrody Sangiovese na tejto vinici presahujú vzrastom o 50 percent normu. Nepotrebujú preto toľko chemického ošetrenia proti patogénnym hubám či hmyzu.