BRATISLAVA. Až osemdesiat percent všetkých platieb, ktoré sa na Slovensku urobia, je bezkontaktných. Vyplýva to z analýzy kartovej spoločnosti Mastercard.
Po novom môžu ľudia na Slovensku bezkontaktne platiť už aj smarthodinkami. Tie nosí podľa Mastercard každý piaty človek v Európe.
Ako prvá na Slovensku začala platby cez služby Garmin Pay a Fitbit Pay podporovať online banka 365.bank.
1. Kto môže službu využiť?
Platiť smarthodinkami môže každý, kto má športové hodinky značky Garmin alebo Fitbit.

Bezkontaktné platby sa dajú robiť s modelmi s technológiou NFC (near-field communication).
Funguje rovnako ako karta, ktorú stačí priložiť k platobnému terminálu. Zároveň treba mať bežný účet v 365.bank.
Ostatné banky zatiaľ Garmin Pay ani Fitbit Pay nepodporujú.
2. Ako to funguje?
Majitelia smarthodiniek si musia do aplikácie v mobile, ktorá komunikuje s hodinkami, nahrať údaje z platobnej karty. Aj Garmin Pay, aj Fitbit Pay zároveň vyžadujú štvormiestny bezpečnostný kód.
Po nahratí údajov, teda čísla karty, lehoty jej platnosti a CVC kódu, sa údaje automaticky prenesú do hodiniek. Potom môže človek hodinkami bezkontaktne platiť.
Pri samotnej platbe zvolí človek vo svojich hodinkách platbu (v oboch prípadoch po dlhšom stlačení bočného tlačidla) a potom stačí hodinky priložiť k terminálu.
Raz za 24 hodín si hodinky vypýtajú autorizáciu platieb štvormiestnym kódom.
3. Potrebujem smartfón?
Smartfón je potrebný pri nahraní údajov z karty do aplikácie. Pri platení už telefón nemusí byť v blízkosti hodiniek, môže ostať hoci aj doma. Vtedy je počet platieb hodinkami obmedzený na desať, opätovne sa aktualizuje v blízkosti smartfónu.
Ako platíme bezkontaktne
Pozrite si, koľko bezkontaktných platieb urobia ľudia vo vybraných krajinách strednej a východnej Európy. Priemer regiónu je 68 percent.
- Česko - 92 %
- Poľsko - 83 %
- Maďarsko - 81 %
- Slovensko - 80 %
- Rakúsko - 44 %
- Ukrajina - 21 %
Zdroj: Mastercard
4. Je to bezpečné?
O technické prepojenie banky a hodiniek, ako aj o bezpečnosť sa stará Mastercard.
Aby boli platby čo najbezpečnejšie, použila firma takzvanú tokenizáciu karty. To znamená, že keď používateľ zadáva číselné údaje z karty do aplikácie, neukladajú sa tieto údaje, ale jedinečné číslo virtuálnej karty.
Keď zákazník hodinkami platí, obchodník tak vidí len údaje z virtuálnej karty.
Štvormiestny kód, ktorým sú zabezpečené platby, si hodinky nepýtajú len raz za 24 hodín, ale aj vtedy, keď si ich dá človek dole zo zápästia a ony prestanú monitorovať tep. Takéto overovanie chráni pred zneužitím v prípade straty či krádeže.
5. Čo ak nemám Garmin ani Fitbit?
Na trhu je viacero značiek smarthodiniek, ktoré podporujú bezkontaktné platby. Okrem značiek Garmin a Fitbit možno platiť ešte hodinkami, ktoré majú operačný systém Android, technológiu NFC a ich majiteľ používa systém Google Pay v mobile. Na Slovensku sú to napríklad smarthodinky značky Samsung.
Služba pracuje na rovnakom princípe ako bezkontaktné platby mobilom, na Slovensku ju podporujú viaceré banky.
Aj Google Pay je samostatná aplikácia, do ktorej si používateľ nahrá údaje z platobnej karty.
Spustenie služby Apple Pay, ktorú využijú majitelia zariadení Apple, sľubujú viaceré slovenské banky ako napríklad Slovenská sporiteľňa či Tatra banka v najbližšom čase.