BRATISLAVA. Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) vo štvrtok na svojom zhromaždení delegátov kritizovala vládu za pomalé prijímanie opatrení na zlepšenie kvality podnikateľského prostredia.
Vláda by mala získavať zdroje podporou rozvoja a objemu a kvality výroby a nie zvyšovaním daní a odvodov, píše sa v komuniké, ktoré na záver zhromaždenia delegáti SOPK prijali.
Obchodníci vyžadujú zmenu prístupu
"Podnikateľská verejnosť, členovia SOPK, vo svojej činnosti vidia, že zo strany vlády nedochádza k zmene prístupu pri skvalitnení podmienok na podnikanie s cieľom dostať sa na úroveň vyspelých európskych ekonomík," uviedla SOPK v prijatom komuniké.
Negatívne hodnotenie výkonu verejnej správy delegáti odôvodnili okrem iného aj komplikáciami pri výstavbe diaľnic či oneskorením a predražením jadrovej elektrárne Mochovce.
Podľa predsedu SOPK Petra Mihóka očakáva komora od politikov investície do konkurenčnej schopnosti ekonomiky, zabezpečenie zdravého populačného vývoja a odpovede na otázku hodnotových priorít slovenskej spoločnosti v nadväznosti na jej históriu a tradíciu.
"Toto budú hlavné témy našich diskusií v priebehu celého obdobia až do budúcich parlamentných volieb," povedal Mihók.
Delegátom sa prihovoril Pellegrini
Delegátom sa prostredníctvom videozáznamu prihovoril aj premiér Peter Pellegrini (Smer).
SOPK uistil, že vláda chce posilniť predvídateľnosť ďalšieho vývoja podnikateľského prostredia, zohľadniť najmä plánovací cyklus podnikovej sféry a stanovovať účinnosť legislatívnych opatrení ovplyvňujúcich náklady zamestnávateľov spravidla k 1. januáru kalendárneho roka.
"Oceňujem, že ste pre vládu partnerom, niekedy aj veľmi kritickým, predovšetkým v oblasti národnej, európskej i globálnej ekonomiky," dodal premiér.
Konkrétny návrh, ako zlepšiť komunikáciu medzi podnikateľmi a štátom, priniesol minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer), podľa ktorého by sa mali zástupcovia regionálnych štruktúr SOPK zúčastňovať aj výjazdových zasadnutí vlády.