Diamanty a šperky sú večné – a výrazne dlhovekí sú aj ich výrobcovia. Podľa časopisu Family Business sú v prvej tridsiatke najstarších európskych rodinných biznisov štyri, ktoré vyrábajú šperky alebo ozdobné predmety.
Na poprednom 14. miestne sa však nachádza aj výrobca ručných zbraní Beretta, ktorý má za sebou päťsto rokov a pätnásť generácií úspešného rodinného biznisu.

V bitke pri ostrove Lepanto v roku 1571 flotila Svätej ligy rozdrvila osmanské loďstvo a dokázala tak načas zastaviť nápor Turkov na Apeninský polostrov a do ďalších častí Stredomoria.
Menej známym faktom o tejto bitke je zrod zbrojárskej legendy rodiny Berettovcov – vyrobila muníciu do hákovníc, ktorými benátske lode pálili na svojich nepriateľov.
Dóža Benátskej republiky si objednal v roku 1526 od Bartolomea Berettu, výrobcu zbraní v Gardone, 185 nábojov do arkebúzy a zaplatil za ne 296 dukátov. Doklad o tom je uchovaný v Benátskom štátnom archíve a prvýkrát oficiálne potvrdzuje existenciu úspešného rodinného biznisu, ktorý prosperuje dodnes.
Hákovnica alebo arkebúza pripomínala skôr malé delo ako pušku, kalibrom aj tým, že ju jeden človek neuniesol. Dnes je firma Beretta známa ako výrobca ľahkých ručných zbraní, pištolí, brokovníc, revolverov, loveckých a športových pušiek, samopalov a poloautomatických zbraní.
Zbraň ochrancov zákona
Dejiny európskych konfliktov sú aj dejinami Beretty. Dnes vyrába podľa webovej stránky spoločnosti 1 500 zbraní denne. Policajti a členovia ozbrojených zložiek mnohých krajín vrátane Spojených štátov nosia za pásom model 92, pištoľ kalibru deväť milimetrov so zásobníkom na 15 smrtiacich nábojov.
Civilisti zaň v USA zaplatia 600 dolárov. Na trh Spojených štátov vstúpila Beretta v roku 1977 a v apríli 1985 uzavrela svoj najväčší novodobý kontrakt s americkými ozbrojenými zložkami.