Ak sa vám nechce lúštiť, z čoho je bazénová voda zelená, zakalená alebo plná rias, je dobré sa o ňu pravidelne starať. Mechanicky aj chemicky. Existuje niekoľko krokov, ktoré by ste nemali podceniť.
Základom je prevencia
Udržať bazénovú vodu čistú nie je jednoduché už z princípu, no v prípade záhradných bazénov to platí dvojnásobne. Jednak do bazéna môže napadať lístie i rôzne nečistoty z okolia, zároveň sa doň vnáša tráva či hlina prilepená na nohách. Preto je dôležité zabrániť tomu aspoň čiastočne.

Vstup do bazéna sa buď dá vydláždiť, alebo naň položiť drevený rošt. Nápomocnou dokáže byť aj záhradná sprcha, ktorá zmyje nečistoty ako pot, opaľovacie krémy či repelenty, s ktorými by si neporadil ani filter.
Zabúdať netreba ani na zakrývaciu plachtu, vďaka ktorej sa nemusíte báť, že by vietor nafúkal do bazéna nečistoty z okolitých stromov či čerstvo pokoseného trávnika. Navyše zakrývaním bazéna ušetríte 30 až 40 percent energie a zníži sa aj odparovanie vody.
Bez filtra ani na krok
Absolútnym základom je bazénová filtrácia, ktorá zabezpečí prvotné čistenie. Po ňom by mali prísť na rad viaceré prípravky, aby vodu nič nenakazilo a bola priezračne čistá a zdravotne neškodná.
„Bazénovou vodou sa najčastejšie šíria baktérie, vírusy, plesne a kvasinky, pričom kúpajúci sa môžu nakaziť aj parazitárnymi červami, najmä mrľou ľudskou a škrkavkou detskou. Prítomnosť patogénnych mikroorganizmov v bazénoch je však obyčajne taká nízka, že nedosahuje infekčnú dávku potrebnú k vzniku prenosných ochorení. Napriek tomu nemožno vylúčiť riziko nákazy úplne,“ hovorí Katarína Jatzová z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

V prípade filtra však nestačí, že ho používate. Treba presne vedieť, ako dlho má byť zapnutý. Ideálny prevádzkový čas vypočítate tak, že teplotu vody vydelíte tromi. Výsledok znamená počet hodín za deň, počas ktorých by mal byť filter zapnutý. Kým pri 15-stupňovej vode postačí, ak filter pobeží päť hodín denne, pri 24-stupňovej to bude osem hodín.
Čistá voda nie je čistá
Aby bola voda v bazéne čistá a zdravotne neškodná, je potrebné myslieť nielen na jej mechanické čistenie, ale aj na dôslednú a pravidelnú chemickú úpravu. Odporúča sa kontrolovať ju aspoň raz týždenne, počas sezóny aj dvakrát.
Najdôležitejším ošetrením bazénovej vody je jej dezinfekcia, ideálne pomocou chlórových prípravkov.
„Dezinfekčné prostriedky na báze chlóru sú v súčasnosti najpoužívanejšími a najúčinnejšími prostriedkami na dezinfekciu bazénovej vody. Chlór má vo vode aj zvyškový účinok, čo znamená, že pretrváva určitú dobu aj po aplikácii,“ vysvetľuje Jatzová.
Vhodným prípravkom pre celosezónnu dezinfekciu a údržbu bazénovej vody sú napríklad Savo chlórové tablety.

Ďalším krokom pri úprave vody by mala byť kontrola hodnoty jej pH. Práve to dokáže spomaliť rozmnožovanie a rast živých organizmov a baktérií. Čerstvo napustená voda z vodovodu má hodnotu pH v rozmedzí 8,2 až 8,4, pričom najvhodnejšia pre bazénové prostredie je medzi 7 a 7,5.
Čo je vločkovač a prejasňovač?
- Savo Vločkovač je tekutý prípravok odstraňujúci drobné nečistoty a zákal z bazénovej vody. Slúži k vyzrážaniu (vyvločkovaniu) drobných nečistôt.
- Savo Prejasňovač je vysoko účinný prípravok na odstránenie aj najmenších nečistôt a zákalu z bazénovej vody s rozjasňujúcim efektom.
„Keď je hodnota pH vyššia než 7,5, znižuje sa dezinfekčný účinok chlóru, rýchlejšie sa tvoria vodné riasy a dochádza k podráždeniu očí. Naopak, hodnota pH pod 7 môže spôsobiť hrdzavenie kovových častí, blednutie materiálov a podráždenie očí a pokožky,“ radí Lenka Hurná, špecialistka pre výskum a vývoj v spoločnosti Unilever.
Keďže voda neustále mení svoje vlastnosti, hodnotu pH treba pravidelne merať a upravovať. Využiť sa na to dajú špeciálne regulačné prípravky od Savo, ktoré jej hodnotu buď zvýšia, alebo znížia.
„Dávkovanie je závislé na východiskovom pH a celkovom chemickom zložení vody. Oba prípravky, Savo pH+ aj Savo pH-, treba aplikovať do vedra s bazénovou vodou a nechať ho tam rozpustiť. Následne túto zmes rozlejte po hladine,“ opisuje Hurná.
Ak už dostanete vodu v bazéne pod kontrolu, stačí aplikovať Savo chlórové alebo Savo kombinované tablety Komplex 3v1 pre celosezónnu dezinfekciu a údržbu bazénovej vody. Prípravok zabraňuje množeniu mikroorganizmov v bazénovej vode a eliminuje rast rias. Savo tablety Komplex 3v1 navyše odstraňujú aj drobné nečistoty vyvločkovaním.
Výnimočné situácie
Niekedy sa môže stať, že nepomôže ani filter či bežná údržba. V takých prípadoch treba siahnuť po niečom účinnejšom.
Ak sa napríklad voda zakalí a nie je možné ju vyčistiť, pomôcť dokáže Savo Rozjasňovač, ktorý vytvorí z drobných nečistôt malé zhluky. Tie sa dostanú buď do filtra, alebo klesnú na dno, odkiaľ je ich odstránenie už jednoduché.

Vyvločkovanie však nezaberá na všetky látky. Niektoré sú vo vode celkom rozpustné a odstrániť sa dajú jedine znížením ich koncentrácie vo vode. Treba ju rozriediť tak, že vypustíte tretinu objemu vody a nahradíte ju čerstvou.
V každom prípade treba udržiavať povrch bazéna čistý, pretože v špinavej nádobe čistá voda nikdy nebude. Používajte preto nástroje na čistenie stien bazéna, sieťky a špeciálny vysávač určený na likvidáciu drobných nečistôt či hmyzu plávajúceho na hladine.
Tento článok vám prináša Savo.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.