BRATISLAVA/PRAHA. Jadrová elektráreň Mochovce (EMO) bude spĺňať najvyššie bezpečnostné štandardy.
Uviedol to vo svojom prejave predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer) na 14. zasadnutí Európskeho jadrového fóra (ENEF) v Prahe.
Mochovce sú podľa Pellegriniho bezpečné

"Dovoľte mi, aby som sa dotkol ešte témy dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Práce na tomto projekte sa nachádzajú v záverečnej etape, pričom vyjadrujem presvedčenie, že elektráreň bude spĺňať najvyššie bezpečnostné štandardy. V tejto súvislosti by som preto chcel vyjadriť znepokojenie nad charakterom verejnej diskusie, ktorá sa vedie vo veci jadrovej bezpečnosti tejto jadrovej elektrárne v susednom Rakúsku. Z nášho pohľadu sú mnohé diskusie vedené na úrovni nepreukázaných informácií a iracionálnych faktov," podčiarkol premiér.
“"Hodnotenia domácich dozorných orgánov ako aj medzinárodných expertných misií dlhodobo potvrdzujú, že SR prevádzkuje svoje bloky jadrových elektrární bezpečne a spoľahlivo."
„
Ubezpečil zároveň, že v rámci využívania jadrovej energetiky v Slovenskej republike je aplikovanie najvyšších kritérií jadrovej bezpečnosti naďalej našou absolútnou prioritou.
"Úrovňou jadrovej expertízy a jadrovej bezpečnosti sa dlhodobo začleňujeme medzi krajiny s vysokým štandardom. Toto bolo viackrát konštatované zo strany všetkých relevantných medzinárodných expertných tímov, konkrétne Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), Združenia západoeurópskych jadrových regulačných orgánov (WENRA), skupiny európskych jadrových dozorných orgánov (ENSREG,) ako aj Agentúry pre jadrovú energiu pri OECD (NEA). Hodnotenia domácich dozorných orgánov ako aj medzinárodných expertných misií dlhodobo potvrdzujú, že SR prevádzkuje svoje bloky jadrových elektrární bezpečne a spoľahlivo," povedal.
Inšpektori na stavbe

"Ubezpečujem vás, že ak by neboli splnené všetky požiadavky na jadrovú bezpečnosť a s pozitívnym výsledkom by neboli odskúšané všetky systémy a zariadenia elektrárne, uvádzanie Mochoviec do prevádzky nebude povolené. Výstavba jadrovej elektrárne Mochovce a preverovanie inštalovanej technológie sú veľmi pozorne sledované Úradom jadrového dozoru (ÚJD) SR a je zabezpečená neustála prítomnosť inšpektorov úradu priamo na stavbe. Naša krajina rešpektuje odlišné názory na využívanie jadrovej energie v energetickom mixe, nemôžeme sa však stotožniť so spôsobom, akým je spochybňovaná úroveň jadrovej bezpečnosti v SR, konkrétne elektrárne v Mochovciach," doplnil.
Šírenie nepravdivých a zavádzajúcich informácií, priam až poplašných správ, nepovažuje Slovensko podľa neho za konštruktívny prístup k diskusii. Jadrová energetika by nemala a nemôže byť nástrojom politického boja.
Musí byť témou na konštruktívnu a pragmatickú diskusiu. "Sme preto pripravení naďalej pokračovať vo výmene informácií na odbornej úrovni a poskytnúť odbornej aj laickej verejnosti presvedčivé argumenty o bezpečnosti našich jadrových elektrární, založené na kvalifikovanej odbornej expertíze a posúdení nezávislých kompetentných dozorných orgánov," dodal.
Pellegrini: Firmy stavajú pomaly, aby mali biznis
Pellegrini sa vyjadril aj ku firmám, ktoré sa zaoberajú stavbou atómových elektrární. Predseda slovenskej vlády má pocit, že firmy zodpovedné za dostavbu nových jadrových elektrární si z nich robia naschvál “nekonečný príbeh“. Takto si majú podľa neho zabezpečovať istý biznis v jadrovej energetike aj do budúcna.
„Keďže sa tých jadrových elektrární v Európe veľa nestavia, tak mám pocit, že firmy, ktoré sú špecializované na dostavbu jadrových elektrární, si z tej výstavby chcú radšej spraviť nekonečný príbeh, aby mali garanciu, že budú mať na desiatky rokov zabezpečenú svoju prácu. Nechcú dokončiť a odovzdať jadrovú elektráreň do činnosti, pretože by pravdepodobne nemali nasledujúce roky čo stavať,“ povedal na Európskom jadrovom fóre v Prahe Pellegrini.
Predseda vlády vyzval spoločnosti zodpovedné za dostavbu elektrární, aby si robili svoju prácu poctivo. „Aby už dodali dielo, aby sme mohli získať všetci benefity z tohto diela a nech sa potom uchádzajú v inej krajine o výstavbu ďalšieho jadrového zdroja. Takto pomaly to ďalej ísť nemôže,“ konštatoval premiér.
Na Slovensku sa v súčasnosti dostavujú dva jadrové bloky Atómovej elektrárne Mochovce. Tieto nové jadrové bloky mali byť postavené už v rokoch 2012, respektíve 2013.
Podľa najnovších oficiálnych informácií by sa mal tretí mochovecký blok uviesť do prevádzky začiatkom budúceho roka a štvrtý niekedy o rok neskôr. Zhruba jedenásťkrát sa navyšoval aj rozpočet dostavby Mochoviec, z plánovaných 2,8 miliardy eur na súčasných 5,67 miliardy eur.
Spoločné úložisko odpadu
Česká republika a Slovensko podľa Pellegriniho zvažujú, že by mohli vyriešiť spoločne otázku budúceho hlbinného úložiska rádioaktívneho odpadu.
Pri príležitosti ENEF Pellegrini novinárom povedal, že považuje za neefektívne, aby Česko aj Slovensko investovali miliardy do úložísk samostatne. Rozhovory ČR a SR by podľa Pellegriniho mohli byť na úrovni ministrov hospodárstva, respektíve priemyslu.
"Je to extrémne technicky náročná a drahá záležitosť. Preto sa nám javí, že by sme mali diskutovať, či by sme nemali túto situáciu vyriešiť spoločne. Je neefektívne, aby každá z našich krajín samostatne investovala miliardy," konštatoval.
Podľa českého premiéra Andreja Babiša (ANO) zatiaľ krajiny v tejto veci nepokročili. "Sme na tom úplne rovnako ako Slováci, budeme to riešiť," uviedol.