SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Povinná eKasa sa blíži. Ako ju vybaviť a používať?

Internet je nevyhnutný, cez počítač sa nahrávajú aj položky, denné uzávierky nebudú.

Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME/Marko Erd, Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Osem týždňov majú podnikatelia na to, aby sa pripravili na zavedenie systému eKasa, teda online evidenciu tržieb.

Celoplošné spustenie systému je plánované od 1. júla, keď finančná správa automaticky zruší registráciu starším offline pokladniciam a nebude na nich možné blokovať.

Kto už pokladnicu vlastní, musí si pripraviť stovky eur na jej aktualizáciu alebo kúpu nového zariadenia, aby mohol používať eKasu.

Podnikatelia sa v nasledujúcich týždňoch nevyhnú vypĺňaniu žiadostí na finančnú správu, objednávke upgradu pokladnice alebo úplne nového zariadenia a komunikácii s daňovým úradom aj servisnou organizáciou.

Pre koho je povinná eKasa

Kto musí používať eKasu?

Zavedením online evidencie tržieb sa nerozširuje ani nezužuje zoznam profesií, ktoré musia používať pokladnicu. Ak pokladnicu používate dnes, musíte do 30. júna prejsť na systém eKasa.

Ide napríklad o reštaurácie, kaviarne, obchody s potravinami, elektronikou, drogériou či oblečením, servis počítačov, cestovné kancelárie, účtovnícke kancelárie, fitnescentrá, obuvníkov, čistiarne, kaderníctva, lekárov, prekladateľov alebo fotografov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti platí, že povinnosť blokovať majú všetci podnikatelia, ktorí prijímajú hotovostné platby za akýkoľvek tovar alebo službu na území Slovenska.

Registrácii v eKase podlieha aj bezhotovostná platba platobnou kartou. Pokladnicu musia mať aj podnikatelia, ktorí prijímajú hotovostné platby za vystavené faktúry. Pri platbe faktúr vkladom na bankový účet netreba platbu evidovať v pokladnici.

Musí eKasu používať aj vodič taxislužby vodič alternatívnych dopravných služieb Uber a Bolt?

Taxikári musia tržby blokovať, no nie nevyhnutne okamžite po každej jazde, stačí, aby cestujúcemu vydali potvrdenie a tržbu z neho zaevidujú neskôr.

Daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová vraví, že finančná správa zákon vykladá tak, že eKasu treba využívať aj v rámci služieb takzvanej zdieľanej ekonomiky.

„Pokladnicu teda musia podľa finančnej správy používať nielen podnikatelia, ktorí majú živnosť, ale aj tí, ktoré živnostníci nie sú. Išlo by teda aj o vodičov Uberu alebo Boltu,“ povedala.

Prečítajte si tiež: eKasa: Aké pokladničné systémy sú v ponuke a koľko stoja (prehľad) Čítajte 

Kto nemusí používať pokladnicu?

Napríklad poštové podniky, dopravcovia pri predaji lístkov, trafiky pri predaji tlače. Pokladnicu nemusia používať ani prevádzkovatelia predajných automatov, cez ktoré sa predáva napríklad občerstvenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Výnimku majú aj prevádzky vo vysokohorských zariadeniach, ktoré nie sú napojené na cestnú sieť a verejný rozvod elektrickej energie.

„Povinnosť používať pokladnicu nemajú ani podnikatelia s ťažkým zdravotným postihnutím, a to ani v prípade, že predávajú tovary a služby,“ povedala Oravcová.

Ako sa zmení vydávanie pokladničných dokladov pri donáške jedla?

Oravcová vraví, že sa nič nemení. „Reštaurácia vyhotoví blok v eKase pred expedíciou jedla a odberateľovi prinesie jedlo spolu s vystaveným dokladom, hotovosť príjme až pri odovzdaní jedla a zákazníkovi odovzdá blok, ktorý bol vyhotovený v skoršom čase,” vysvetlila.

Virtuálna registračná pokladnica a eKasa

Čo je eKasa?

Ide o systém on-line evidencie tržieb v reálnom čase na serveroch finančnej správy. Všetky pokladnice v krajine preto musia byť pripojené na internet a komunikovať s finančnou správou. Dáta z bločkov odosiela finančnej správe pokladnica automaticky.

Pojmom „eKasa“ sa zároveň bežne označuje aj konkrétne pokladničné zariadenie, ktoré však zákon pomenúva ako „online registračná pokladnica“.

Čo je online registračná pokladnica?

Je to kombinácia zariadenia (chráneného dátového úložiska) a pokladničného programu, zvykne sa tomu hovoriť aj eKasa klient. Online registračná pokladnica môže vyzerať rôzne.

Môže to byť klasická tlačidlová pokladnica, ktorá prejde upgradom, prípadne úplne nová pokladnica, ktorá podporuje pripojenie na internet a obsahuje chránené dátové úložisko.

Môže to byť aj počítač s pokladničným softvérom, ku ktorému je pripojené dátové úložisko a tlačiareň bločkov.

Ak používam virtuálnu registračnú pokladnicu, musím sa zapojiť do systému eKasa?

Áno, ale výhodou je, že používatelia virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) nemusia robiť nič. VRP je totiž automaticky napojená na systém eKasa.

Používanie VRP je bezplatné, je to internetová aplikácia, ktorú poskytuje finančná správa. Je však závislá od online pripojenia, nepodporuje offline blokovania pre prípad výpadku internetového pripojenia a je vhodná najmä pre menšie prevádzky.

Podnikateľ, ktorý chce VRP využívať, musí požiadať o pridelenie kódu VRP cez portál finančnej správy. V žiadosti si zvolí aj PIN kód, ktorý slúži na administráciu pokladnice. Keď finančná správa žiadosť spracuje, pošle podnikateľovi prihlasovacie údaje papierovou poštou.

Klinite - obrázok zväčšíte.Klinite - obrázok zväčšíte. (zdroj: SME/MM)

Lehoty na vybavenie eKasy, poplatky

Dokedy si treba zaobstarať pokladnicu alebo upgrade tak, aby som mohol blokovať v systéme eKasa?

Pôvodne sa predpokladalo zapojenie podnikateľov vo dvoch vlnách, najprv reštaurácie, ubytovacie zariadenia a kaviarne. V druhej vlne sa mali pripojiť maloobchodné reťazce a ostatní podnikatelia. Parlament nakoniec schválil zákon s trojmesačným prechodným obdobím a pevným termínom pre všetkých podnikateľov. Systém eKasa funguje od 1. apríla a podnikatelia majú na prispôsobenie svojich systémov čas do 30. júna.

Čo sa stane, keď lehotu nestihnem?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Radarová stanica Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Meteorológovia nemali tento rok podpísaný kontrakt s ministerstvom životného prostredia.


TASR 10m
Predmetom predaja sú pozemky pred hotelom Kempinski.

Pozemky majú hodnotu niekoľko miliónov eur.


19 h
Samuel Vlčan

Za jeho koniec na čele rezortu hlasovalo 42 poslancov, na odvolanie bolo potrebných 76.


SITA 1 h
Výstavba na Slovensku by sa mala od 1. apríla 2024 riadiť novou stavebnou legislatívou.

Poukázal na diery v schválenej legislatíve.


16 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Machaj sa funkcie generálneho riaditeľa RTVS ujme 2. augusta.

V druhom kole Machaj získal 89 hlasov.


60m
Benedict Cumberbatch vo filme The Power of The Dog.

Niektorí herci používajú umelé náhrady údov.


28. jún
Nataša Holinová

Pri pohľade na sebaobranu sudkyne Andrey Haitovej sa dá uvažovať vo dvoch rozmeroch.


40m
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 13 h
SkryťZatvoriť reklamu