BRATISLAVA. Opozičná strana SaS bude pozorne sledovať čerpanie eurofondov na Slovensku.
Všade tam, kde po posúdení jej právnikmi narazí na podozrivé konanie, bude podávať trestné oznámenie.
Spolupráca s bývalou pracovníčkou ministerstva
Povedal to v pondelok predseda strany Richard Sulík s tým, že začínajú spolupracovať s bývalou pracovníčkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Zuzanou Šubovou, ktorá dlhodobo kritizuje tento rezort za spôsob čerpania eurofondov.

Jej obvinenia ministerstvo opätovne odmietlo.
Sulík upozornil, že čerpanie eurofondov v aktuálnom programovom období je momentálne na úrovni 22 percent. "Ešte viac nás mrzí, že ešte aj z tohto nízkeho percenta sa eurofondy rozkrádajú," podotkol.
Na Slovensku podľa neho chýba strážca financií z eurofondov a strana preto podporí vznik postu európskeho prokurátora, ktorý má vyšetrovať ich možné rozkrádanie.
V súčasnosti sa zaoberá týmito problémami Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý však predseda SaS považuje za "papierového tigra".
"Pokladám za úplný vtip, že slovenská pobočka OLAF-u sedí na úrade vlády, čo je ako keď dáte líške strážiť kurník," povedal v pondelok Sulík.
Šubová kritizuje zákazky pre Deloitte
Zuzana Šubová, bývalá riaditeľka odboru technickej pomoci pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP) na ministerstve pôdohospodárstva zopakovala svoje obvinenia z minulosti v súvislosti so zadávaním zákazok pre poradenskú spoločnosť Deloitte.
Bývalý generálny riaditeľ sekcie programov rozvoja vidieka MPRV Marek Mitošinka bol podľa nej ako bývalý zamestnanec Deloitte v konflikte záujmov.
"Nástupom pána Mitošinku enormne začal narastať objem zákaziek pre Deloitte. Na tento obrovský konflikt záujmov som začala upozorňovať aj najvyšších predstaviteľov ministerstva," uviedla Šubová. O stretnutie podľa nej požiadala aj ministerku Gabrielu Matečnú, ale tá nemala záujem riešiť tento problém.
"Môj boj sa skončil tak, že bol so mnou rozviazaný pracovný pomer z titulu organizačnej zmeny," poznamenala Šubová. Mitošinka nedávno odstúpil z postu na ministerstve. "To je zadosťučinenie pre mňa, že moje tvrdenia boli pravdivé a opodstatnené," dodala Šubová.
Ďalej uviedla, že v decembri 2018 sa stretla s výborom pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu (EP). Dodala, že na základe informácií od nej tento výbor v záverečnej správe uviedol, že jej podozrenia posúva na prešetrenie na OLAF.
"Európska komisia dodnes s týmito závažnými informáciami pracuje," uviedla podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá kandiduje za SaS v nadchádzajúcich voľbách do EP.
"Radový úradník, ktorý pracuje na ministerstve, je schopný vyrobiť to, čo potom predkladal za státisícové faktúry Deloitte," tvrdí.
SaS skresľuje, tvrdí ministerstvo
Ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii pre médiá upozornilo, že predstavitelia SaS dlhodobo skresľujú a účelovo nesprávne interpretujú čerpanie eurofondov určených pre mestá a obce, ktoré spravuje toto ministerstvo.
"Agrorezort zmluvu so spoločnosťou Deloitte zdedil a využil len v minimálnej možnej miere. Expertné poradenstvo slúžilo len na naštartovanie IROP, ktorý v tej dobe stagnoval a od roku 2017 už žiadne služby od firmy Deloitte využívané neboli," uvádza ministerstvo s tým, že porovnávať čistú hodinovú mzdu jedného radového zamestnanca s komplexnými nákladmi na expertný tím je hrubo zavádzajúce.
IROP patrí v súčasnosti podľa MPRV medzi najúspešnejšie operačné programy na Slovensku. Vyhlásených bolo v rámci neho 30 výziev za približne 1,5 miliardy eur z celkovej alokácie 1,7 miliardy eur.
Financie slúžia napríklad na nové miesta v škôlkach, opravu regionálnych ciest, vybavenie pre základné a stredné školy či ekologickú verejnú dopravu, uzatvára agrorezort.
Deloitte dôrazne odmieta obvinenia
Spoločnosť Deloitte dôrazne odmieta všetky zavádzajúce a nepodložené obvinenia voči nej v súvislosti s projektami pre ministerstvo pôdohospodárstva a pre iné ministerstvá.
"Tieto obvinenia nie sú pravdivé. Všetky služby spoločnosti Deloitte Advisory, s. r. o., v súvislosti so zákazkami spomínanými na tlačovej konferencii strany SaS boli poskytnuté v súlade s podpísanými zmluvami, príslušnými právnymi predpismi a prísnymi požiadavkami, ktoré naša spoločnosť kladie na kvalitu," uviedla Deloitte pre agentúru SITA.
Spoločnosť si stojí za kvalitou svojej práce aj pracovníkmi, ktorí na týchto zákazkách spolupracovali.
"Spoločnosť Deloitte na Slovensku dôrazne odmieta taktiku, ktorú strana SaS využíva na spochybňovanie nášho dobrého mena, ako aj zneužívanie našej spoločnosti na získanie politických výhod pred voľbami do Európskeho parlamentu," dodala spoločnosť.