WASHINGTON. Splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer potvrdil, že vyššie clá, ktorých uplatnením pohrozil americký prezident Donald Trump cez víkend, nadobudnú platnosť v piatok ráno o 00:01 washingtonského času.

Na brífingu s novinármi splnomocnenec USA pre obchod obvinil Peking z toho, že "porušil predošlé záväzky" po desiatich kolách vyjednávaní o čínskej agresívnej politike v oblasti technológii, ktorej cieľom je, aby sa Čína stala v technológiách dominantnou a nahradila na tejto pozícii USA.
Lighthizer však dodal, že vyjednávania s Číňanmi o obchode budú pokračovať vo štvrtok vo Washingtone.
Čína v utorok potvrdila, že vicepremiér Liou Che je pripravený odcestovať tento týždeň do USA na nové kolo rokovaní aj napriek zvýšeniu ciel zo strany USA. Čínske ministerstvo obchodu v utorok vo svojom vyhlásení uviedlo, že Liou Che sa 9. a 10. mája zúčastní v USA 11. kola rokovaní na vysokej úrovni.