BRATISLAVA. Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami putuje na podnet opozície na Ústavný súd.

Opozičné strany SaS a OĽaNO mu vyčítajú protiústavnosť napríklad v povinnosti pre obchodníkov uvádzať v letákoch 50 percent slovenských potravín, prísne sankcie, proti ktorým sa obchodníci nemôžu odvolať alebo nejasné definície v ňom.
Informovali o tom na tlačovom brífingu vo štvrtok podpredsedníčka SaS Jana Kiššová a poslanci Národnej rady Radoslav Pavelka (SaS) a Eduard Heger (OĽaNO).
"Súčasná vláda mnohými zmenami v zákonoch poškodzuje občanov, podnikateľov a tým podnikateľské prostredie a celú slovenskú ekonomiku. Tento zákon je protiústavný, napriek tomu je prijatý a platný. Je to nezmyselný zákon, ktorý by v civilizovanej Európe nemal mať miesto," uviedla vo štvrtok Jana Kiššová.
"Kritizujeme v ňom obmedzovanie konkurencie, slobodného podnikania, nenáležitú reguláciu marketingu a propagácie. Toto všetko bude mať negatívny dopad na spotrebiteľov. Preto dnes podávame podnet na Ústavný súd, pretože tento zákon je protiústavný."
Pavelka: Je to nezmysel
Koalícia podľa opozičných strán SaS a OĽaNO nebrala do úvahy pri schvaľovaní zákona výhrady opozície, odbornej verejnosti či prezidenta a zákon zaviedla do praxe.

"V zákone dochádza k obmedzeniu slobodného podnikania a má nejasné definície, čo dáva štátu priestor na neobmedzenú šikanu. Musíme podnikateľom garantovať, že na Slovensku bude riadna vymožiteľnosť práva," povedal Eduard Heger.
Opozíciu v zákone najviac trápi povinnosť uvádzať 50 percent slovenských potravín v obchodných letákoch.
"Povinnosť udávať 50 percent slovenských potravín pre obchodníkov v letákoch je nezmysel. Poznáme totiž špecifické obchody, ktoré si nemôžu dovoliť vytlačiť letáky, lebo nepredávajú slovenské výrobky. Ide napríklad o predajcov zahraničných vín alebo belgickej čokolády. Tento zákon ich tak výrazne obmedzuje," dodal k výhradám opozície Pavelka.
"Kontrolný orgán navyše môže na základe schváleného zákona uložiť obchodníkovi pokutu, ale obchodník sa proti nej nemôže odvolať a pokutu musí do 30 dní zaplatiť. To nie je správne. Problémom je aj generálna klauzula, pretože v tomto bode nie sú jasne zadefinované niektoré pojmy."
Ministerstvo tvrdí, že opozícia nepresadzuje záujmy slovenských spotrebiteľov
Opozičné strany SaS a OĽaNO podľa ministerstva pôdohospodárstva jasne preukázali, že v Európskom parlamente, ale ani v tom slovenskom, nepresadzujú záujmy slovenských spotrebiteľov, poľnohospodárov a potravinárov.
"Presadzujú dovoz zahraničných potravín a vývoz zisku zo Slovenska a výstavbu ďalších obchodov v krajine," reagoval na brífing opozície hovorca ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Machalík.
"Z vyjadrení poslancov týchto strán je zrejmé, že nehovorili so slovenskými poľnohospodármi a potravinármi, ktorí tento zákon jednoznačne privítali. Naopak, preferujú podľa vlastných slov dovoz francúzskych vín a belgických čokolád pred slovenskými výrobkami."
Poslanci prelomili Kiskovo veto
Poslanci parlamentu schválili zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami koncom marca. Prelomili tak veto prezidenta Andraja Kisku.
Jedinou podstatnou zmenou, oproti pôvodne schválenému zákonu z 5. februára 2019, bola zmena účinnosti zákona z 1. apríla 2019 na 1. máj 2019.
Pozmeňujúcim návrhom to presadila poslankyňa za SNS Eva Antošová.