PRAHA. Český štát by mal jednotným spôsobom zdaňovať všetkých výrobcov a dovozcov alkoholických nápojov, a to podľa obsahu čistého alkoholu.
Nielen liehovary ako doteraz, ale najnovšie aj pivovary a vinárov, ktorí majú z produkcie tichých vín nulovú daň.
Zvýšenie dane z liehu
Navrhla to Únia výrobcov a dovozcov liehovín ČR v rámci pripomienkového konania k plánom ministerstva na zvýšenie dane z liehu (a tiež tabaku a hazardu). Informovali o tom Lidové noviny.
Únia argumentuje, že každá nadmerná konzumácia alkoholu je škodlivá a polliter piva alebo dve deci vína obsahujú viac čistého etanolu ako "štamperlík" 40-percentnej liehoviny.
Podľa nej by bolo teda spravodlivé vymeriavať daň všetkým rovnakým spôsobom.
To by však znamenalo zvýšenie dane z piva. A vôbec prvýkrát by štát zdanil aj tiché vína. Oba nápoje by tak zdraželi aj v obchodoch.
"Niečo také je nepredstaviteľné. Víno je miestna tradícia. Krajiny, kde sa vyrába, ho až na výnimky nezdaňujú. A okrem toho, pre štát by to znamenalo obrovské administratívne náklady," oponuje šéf Zväzu vinárov ČR Tibor Nyitray.
Nulová sadzba
Podobne argumentuje aj ministerstvo financií, ktoré akékoľvek zvýšenie dane z vína i piva odmieta.
Poukazuje na skutočnosť, že z blízkych krajín vyberá daň z vína len Poľsko a nulovú sadzbu má aj Maďarsko. Na druhej strane daň pre vinárov (hoci symbolickú) majú napríklad vo Francúzsku či v Grécku.
Nedávno zverejnené plány ministerstva financií na zásadné zdraženie liehovín a tabaku od budúceho roka a zvýšenie dane z hazardu vyvolali horúčkovitú presvedčovaciu kampaň zo strany dotknutých firiem.
Liehovary odmietajú tieto plány s odkazom na rast čierneho trhu a nelegálneho pálenia po zvýšení dane.
"Česká republika už má svoju veľmi negatívnu skúsenosť s nárastom nelegálneho trhu a liehovej mafie po zvýšení dane v roku 2010. Ďalšie, a ešte k tomu také výrazné zvýšenie dane by viedlo k masívnemu presunu konzumentov k tomu lacnejšiemu a nezdanenému alkoholu. Vo výsledku by tým stratili legálni výrobcovia aj štát," tvrdí prezident Únie výrobcov a dovozcov liehovín Pavel Dvořáček.
Návrh na jednotný spôsob zdanenia
Únia liehovarníkov argumentuje aj tým, že ministerský plán na 13-percentné zvýšenie dane z liehu by mal podľa kalkulácií úradníkov zvýšiť ročný výber dane o necelú 1 miliardu korún (38,88 milióna eur).
Na ilustráciu vlani štát vybral z liehu 7,9 miliardy Kč. Liehovary pritom s odkazom na svoje vlastné výpočty tvrdia, že by ich návrh na jednotný spôsob zdanenia alkoholu priniesol do štátnej pokladnice zhruba 20 miliárd Kč navyše.
O taký veľký nárast príjmov z daní by sa nepostarali vinári, ale najväčšou mierou pivovary, vzhľadom na vysokú spotrebu piva v ČR. Ich súčasná daňová sadzba nezávisí od obsahu alkoholu, ale od stupňovitosti, a nie je vysoká, necelé 2 Kč z pol litra dvanástky.
Svetový rekord na obyvateľa
Celkovo sa v Česku predá ročne okolo 1,6 miliardy litrov alkoholického piva, čo je svetový rekord na obyvateľa, zatiaľ čo vína sa predá vyše 200 miliónov litrov, výrazne pod priemerom v Európe a liehovín 70 miliónov litrov, približne európsky priemer na hlavu.
Vysoká spotreba piva má za následok, že sa takmer polovica celkovej spotreby alkoholu (prepočítaného na čistý lieh) v Česku skonzumuje v podobe piva.
Na liehoviny a všeobecne "tvrdý" alkohol pripadá 29 % etanolu, pritom výrobcovia a dovozcovia liehovín odvádzajú štátu výrazne vyššiu sumu na spotrebnej dani než pivovary.