BRATISLAVA. Šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si po výmene názorov predsa len sadne s komorou exekútorov za rokovací stôl.
Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa ministerstva Zuzana Drobová s tým, že Gál sa stretne so zástupcami Slovenskej komory exekútorov v stredu popoludní.
Sadnú si za rokovací stôl
Výmena názorov medzi komorou a ministerstvom nastala potom, ako vláda odobrila Gálov návrh o zastavení starších exekučných spisov.

Exekútorom sa nepozdávalo, že zákon bol predložený aj bez odstránenia rozporov a naznačovali jeho možnú protiústavnosť.
Rezort argumentoval tým, že opatrenie má pomôcť ľudom, ktorí sa nevedia dostať z dlhovej pasce.
Na Slovensku je v súčasnosti viac ako tri milióny exekúcií, pričom Gálovo opatrenie sa dotkne približne tretiny.
Prioritne chce rezort zastaviť staršie spisy ako päť rokov s tým, že veritelia budú môcť svoje dlhy vymáhať naďalej, ale prostredníctvom nových podaní a nového systému, keď všetky exekúcie rieši Okresný súd v Banskej Bystrici.
Množstvo nových podaní nevedia predvídať
Agentúra SITA oslovila aj spomínaný súd s otázkou, či je na možný nápor nových podaní personálne a technicky pripravený.
Podľa hovorkyne banskobystrického Krajského súdu Niny Spurnej sa v súčasnosti definitívne číslo nových vecí nedá predvídať.
"Pretože je veľmi obtiažne, až prakticky nemožné, predvídať možný dopad zastavenia starých exekúcií, príprava prebieha v nevyhnutnom rozsahu, nateraz v časti pripomienkovania legislatívneho materiálu vlády SR," uviedla pre agentúru SITA Spurná.
Teoreticky môžu do Banskej Bystrice prísť všetky exekučné spisy, ktoré budú zastavené.
Podľa dostupných údajov môže ísť o číslo presahujúce jeden milión. Odhadované náklady na zastavenie exekúcií prevyšujú čiastku 40 miliónov eur.
Momentálne nie je jasné, či Ministerstvo spravodlivosti s komorou exekútorov dospeje k spoločnej dohode.