BRATISLAVA. Nájomné byty by mali obstarávať najmä obce a mestá, v ktorých sú možnosti zamestnania, ale nie je dostatok cenovo dostupných bytov.
Obce a mestá podľa Ministerstva dopravy a výstavby môžu okrem výhodného úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) získať aj dotáciu.
To podľa ministerstva zabezpečí, že nájomné je nižšie a vedia ho zaplatiť aj domácnosti s nižším príjmom, napríklad, aj v prípade zamestnancov v poľnohospodárstve.
"Je preto potrebné, aby zamestnávatelia komunikovali s príslušnou samosprávou a využili tak výhodné možnosti, ktoré už na Slovensku existujú. Zároveň je zámerom ministerstva dopravy a výstavby hospodárne, účelne, efektívne a účinne vynakladať verejné prostriedky, a tými sú aj prostriedky ŠFRB," uviedla pre agentúru SITA rezortná hovorkyňa Karolína Ducká.
"Preto by stavby s nájomnými bytmi mali vznikať predovšetkým v sídlach, kde je priamo väčšia možnosť zamestnania," upozornila hovorkyňa v súvislosti s výhradami Klubu 500 k návrhu novely zákona o ŠFRB, ktorý parlament schválil minulý týždeň v prvom čítaní.
Obstarávanie bytov
Právnické osoby podľa rezortu dopravy a výstavby môžu obstarávať nájomné byty v meste alebo v priľahlých s mestom priamo susediacich obciach.

Ako aj v obciach, v ktorých sa realizuje výstavba priemyselného parku, respektíve sa už nachádza priemyselný park, alebo prevádzka žiadateľa minimálne s päťsto zamestnancami.
"Zákon pritom neupravuje konkrétnu lokalizáciu v rámci územia obce, resp. mesta. Tá by mala byť v súlade s územnoplánovacou dokumentáciou daného územia," priblížila Ducká.
Klub 500 začiatkom tohto týždňa informoval, že spomínaná novela eliminuje zamestnávateľov žiadajúcich o úver zo ŠFRB a obmedzuje aj miesta, kde bude možné domy stavať.
Zabraňuje podľa zamestnávateľov, napríklad, poľnohospodárskym podnikom využiť úver na výstavbu nájomného bývania zo ŠFRB, lebo sú zvyčajne mimo obce alebo mesta.
Zároveň prevádzka, ktorá o takúto štátnu podporu žiada, musí mať podľa organizácie minimálne päťsto zamestnancov.
"Poľnohospodárske podniky často zamestnávajú spolu v rámci jednej skupiny aj päťsto a viac ľudí, avšak v jednotlivých prevádzkach ich pracuje menej. Aj pre týchto menej zamestnancov je však potrebné zabezpečiť adekvátne nájomné bývanie. Preto toto ustanovenie, ktoré nás prakticky vylučuje zo skupiny možných žiadateľov, považujeme za diskriminačné," upozornil zakladateľ Slovenského farmárskeho družstva a člen Klubu 500 Daniel J. Krátky.
Podpora od štátu
Štát chce podporovať obstarávanie ubytovacích domov výstavbou alebo kúpou, prípadne prestavbou bytovej či nebytovej budovy.
Zavedenie nového účelu podpory umožňuje novela zákona o ŠFRB, ktorú ministerstvo dopravy a výstavby pripravilo najmä so zámerom podporiť mobilitu pracovnej sily.
Novela po schválení v parlamente má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020.
Pre nízky podiel nájomných bytov na Slovensku majú nové opatrenia motivovať žiadateľov zo súkromného sektora - právnické osoby k obstarávaniu nájomného bývania.
V rámci existujúceho programu podpory rozvoja bývania je v rozpočte ministerstva na to vyčlenených ročne 25 miliónov eur.