PEKING. Clá, ktoré v obchodnom spore voči sebe zaviedli Spojené štáty a Čína, poškodili viac než tretinu európskych firiem pôsobiacich na čínskom trhu.
Ukázal to prieskum, ktorý uskutočnila Obchodná komora Európskej únie v Číne.
Firmy z ciel neťažia
Výsledok prieskumu medzi 585 firmami je "v protiklade k pôvodným očakávaniam, že európske firmy budú z ciel ťažiť," uviedla komora.
Takúto pozitívnu odpoveď dalo menej než päť percent európskych podnikov. Prieskum pritom komora uskutočnila v januári a vo februári, teda v období relatívneho pokoja vo vzťahoch Číny a Spojených štátov.
Vzťahy dvoch najväčších svetových ekonomík sa výrazne zhoršili v posledných týždňoch, keď americký prezident Donald Trump zvýšil dovozné clá na čínsky tovar v hodnote 200 miliárd USD (179,02 miliardy eur) a vláda USA pripravuje dodatočné clá aj na zvyšné tovary z Číny.

Peking reagoval odvetou a od 1. júna plánuje zaviesť zvýšené clá na americký tovar za 60 miliárd USD.
Podľa viceprezidentky Obchodnej komory EÚ v Číne Charlotte Rouleovej súčasné napätie v medzinárodnom obchode ešte viac zvyšuje neistotu v podnikateľskom prostredí. Ako dodala, tá sa tak rýchlo nevytratí, či k dohode dôjde alebo nie.
Podľa prieskumu je obchodná vojna jedným z faktorov, ktorého sa európske firmy v Číne najviac obávajú (23 percent firiem). Tento faktor sa v rámci rebríčka obáv európskych podnikov umiestnil spolu s rastúcimi pracovnými nákladmi na delenom treťom mieste.
Najväčšie obavy vyvoláva spomaľovanie rastu čínskej ekonomiky (45 percent) a potom je to vývoj svetovej ekonomiky (27 percent firiem).
Firmy sa sťažujú na nútený transfer technológií
Rouleová však upozornila, že aj európske firmy sa podobne ako americké sťažujú na prístup Číny k zahraničným podnikom. Zhruba 20 percent z firiem, ktoré sa na prieskume zúčastnili, uviedlo, že boli nútené do presunu technológií v prospech čínskeho partnera.
To je približne dvojnásobný počet firiem v porovnaní s rovnakým prieskumom pred dvoma rokmi.

"To je neprijateľné," uviedla Rouleová. "Čínske úrady tvrdia, že k tomu už nedochádza, ale prieskum hovorí niečo iné," dodala.
Okrem toho, viac ako polovica európskych podnikov uviedla, že ochrana duševného vlastníctva je stále "nedostatočná" a 45 percnet dodalo, že "prístup úradov voči nim je iný" než voči domácim podnikom. V
tomto smere sú podľa európskych firiem najväčším problémom dotácie pre štátne spoločnosti.
Ani prognózy na budúce roky nie sú optimistické. Iba 45 percent anketovaných európskych podnikov v Číne uviedlo, že sú optimisti, čo sa týka rastových vyhliadok ich sektora v najbližších dvoch rokoch.
Na porovnanie, pred rokom malo takéto optimistické očakávania 62 percent anketovaných podnikov.