BRATISLAVA. Poslanci Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti v pondelok schválili vykonanie poslaneckého prieskumu na obchvate Bratislavy, ktorý je súčasťou budovania diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7.
Výbor žiada ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd), aby zabezpečil prítomnosť všetkých relevantných osôb a príslušné doklady. Mali by byť prítomní aj zástupcovia vodohospodárov a životného prostredia.
Podozrenie z kontaminácie

Parlamentný hospodársky výbor zvolala jeho predsedníčka Jana Kiššová (SaS) potom, čo podľa nej Érsek nedokázal dôveryhodne vysvetliť a vyvrátiť všetky podozrenia z kontaminovanej zeminy v násypoch diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7.
"Bude v záujme nás všetkých vidieť tieto skutočnosti, či už potvrdené alebo vyvrátené," povedala Kiššová. Obchvat je podľa nej potrebný, ale musí byť urobený v súlade s platnou legislatívou a bez ohrozenia životného prostredia.
Poslanci výboru sa chcú na mieste stavby dozvedieť, kto je technickým zástupcom štátu a kto dohliada na celú stavbu.
"Je to obrovská investícia a bolo by veľmi zlé, keby sme čakali až na finálny termín dokončenia, a potom by sme začali zisťovať, aké zlé vrstvy a životu nebezpečné materiály boli použité," povedal po hlasovaní poslanec SaS Miroslav Ivan.
V prvej polovici júna
Poslanecký prieskum by sa mal uskutočniť najskôr 3. júna, najneskôr však do 17. júna.
Podľa stanoviska ministerstva dopravy testy zeminy v násypoch vznikajúceho bratislavského nultého obchvatu, diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 nepotvrdili kontamináciu, ktorá by ohrozovala zdravie ľudí.
Analýza však preukázala použitie materiálov, ktoré nie sú v súlade so stavebnými predpismi. Aby bolo možné tieto výsledky definitívne potvrdiť a určiť rozsah problému, je podľa rezortu nutné urobiť dodatočné odbery vzoriek a ďalšie testy.
Výsledky analýzy poskytli polícii
"Výsledky analýzy sme poskytli polícii, ktorá sa týmto naďalej zaoberá a rezort dopravy s ňou aj naďalej v plnej miere spolupracuje. Akékoľvek podozrenie na znečistenie životného prostredia tak bude preverené z viacerých zdrojov a verejnosť nemusí mať žiadne obavy, že by pod touto stavbou bol použitý kontaminovaný materiál," uviedla hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká.
Ku kritike sa v piatok (17. 5.) pridalo aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Jeho líder Igor Matovič však poslanecký prieskum nepovažuje za dostatočné opatrenie a požaduje odstúpenie ministra Érseka.