BRATISLAVA. Poskytovanie náhradného výživného sa neupraví. Opozičné hnutie OĽaNO neuspelo s návrhom zákona o rodine, ktorým chcelo upraviť tri oblasti v poskytovaní výživného v prípadoch, keď si jeden z rodičov neplní svoje povinnosti.
Cieľom návrhu zákona bolo odbremeniť oprávnenú osobu, ktorá je z dôvodu neplatenia výživného odkázaná na náhradné výživné a ktorej životná situácia je v mnohých prípadoch podľa poslancov veľmi zložitá.
"V prípade, ak je výživné vymožené v rámci exekučného konania, oprávnená osoba musí preddavkovo poskytnuté náhradné výživné vrátiť príslušnému úradu práce," priblížili poslanci. Obyčajní chceli preniesť túto povinnosť na exekútora, čím by sa celý proces zjednodušil.
Návrhom zákona sa tiež mala pre rodiča bez ohľadu na jeho schopnosti a majetkové pomery zaviesť minimálna vyživovacia povinnosť vo výške 50 percent zo sumy životného minima. Ďalej chceli poslanci OĽaNO upraviť maximálnu výšku vyplácaného náhradného výživného z 1,2-násobku na dvojnásobok sumy životného minima.
Parlament rozhodoval aj o
- Najväčším problémom hospodárenia verejnej správy je nefunkčný kontrolný systém vnútornej kontroly na ministerstvách, podriadených organizáciách aj v jej ostatných subjektoch. Konštatuje to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vo svojej Správe o kontrolnej činnosti úradu za minulý rok, ktorú vzal na vedomie parlament.
- Opozičná poslankyňa SaS Anna Zemanová neuspela s návrhom, ktorým chcela riešiť rozdrobenosť pozemkov. Parlament odmietol jej návrh zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom.