BRATISLAVA. Dvojakej kvalite v EÚ odzvonilo a Slovensko pripravuje proti nej tvrdé sankcie, ktoré sa môžu vyšplhať do miliónov eur.
Informovali o tom v stredu na tlačovom brífingu ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a poslankyňa NR SR za SNS a členka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Eva Antošová.
Klamlivá obchodná praktika
"Treba jasne povedať, že dvojakej kvalite odzvonilo. Schválená smernica definuje dvojakú kvalitu ako klamlivú obchodnú praktiku a umožňuje udeliť tvrdé sankcie až do úrovne 4 percentá z obratu. To sa u niektorých firiem môže vyšplhať až do miliónov eur," upozornila Matečná.
Po novom by mali mať potravinové a nepotravinové výrobky zakúpené na Slovensku rovnaké zloženie ako v iných krajinách EÚ.
"Menej mäsa, či kakaového prášku v čokoláde, menej prírodných látok, veľa chémie, éčiek. Takáto je dnes realita pri viacerých potravinách prúdiacich na náš trh. Poslanci Európskeho parlamentu však podobným praktikám dali červenú. Po novom by mala mať zmrzlina alebo kuracie nugety kúpené v našich obchodoch rovnaké zloženie ako v Taliansku alebo v Rakúsku," povedala Eva Antošová.
Dovoz nekvalitných potravín
EÚ čelí aj útokom na kvalitu a bezpečnosť potravín zvonka. "Nechceme, aby sa k nám dovážali potraviny nižších štandardov, alebo dokonca produkty, ktoré ohrozujú naše zdravie," konštatovala ministerka.
Ako príklady uviedla import pokazeného brazílskeho mäsa či karcinogénne oleje z Ukrajiny. Problémom pre európskych potravinárov je neštandardne lacný cukor z Indie, ktorý je pestovaný v neekologických podmienkach.
"SNS spolu s ministerstvom pôdohospodárstva urobila za tri roky opatrenia, ako ústavná ochrana pôdy, projekt zelenej nafty, avizované zníženie DPH na potraviny či 50 percent slovenských produktov na letákoch," uviedla Eva Antošová.
"Prijatím európskej modernizačnej smernice slovenský občan prestal byť druhotriednym spotrebiteľom," konštatovala poslankyňa s tým, že téma dvojakej kvality potravín sa riešila aj v Európskom parlamente.
Kritika na adresu Sulíka a Beňovej
V tejto súvislosti povedala, že europoslancovi a predsedovi opozičnej SaS Richardovi Sulíkovi sú nadnárodné korporácie také blízke, že dokázal v europarlamente lobovať tak, že poškodil slovenského obchodníka a poľnohospodára.
Za "zázrak" označila, že strana SaS, ktorá odmietala riešiť dvojakú kvalitu potravín, si zrazu "prihrieva polievočku" pri tejto téme.
Ďalšími "zázrakmi" podľa nej sú, že opozičná strana OĽaNO pritakáva, že nekalé obchodné praktiky existujú a treba proti nim bojovať, a ani strane ĽSNS v princípe neprekáža EÚ.
Položila otázku, ako sa zhostili slovenskí europoslanci za 15 rokov témy dvojakej kvality potravín a čo urobili, aby ju vyriešili. Ako príklad uviedla europoslankyňu Moniku Beňovú (Smer-SD), ktorá mala možnosť sa s vtedajším šéfom agrorezortu Ľubomírom Jahnátkom (Smer-SD) dvojakou kvalitou potravín zaoberať.
Za komické považuje, že europoslanci Sulík a Beňová sa začali predbiehať v tom, čo oni v tejto veci urobili.
"Je zarážajúce práve to, že na rokovaní o tejto téme títo poslanci nielenže nevystúpili, ale oni sa na tomto rokovaní podľa mojich záznamov nezúčastnili," skonštatovala poslankyňa Antošová.
Distribútori komplikujú bezhraničný nákup
Vážnym problémom pri dvojakej kvalite je podľa ministerky pôdohospodárstva správanie sa distribútorov nadnárodných výrobcov potravín, ktorí nedovoľujú cezhraničný nákup.
"Vyzývam podnikateľov zo sektoru HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne), aby nám v súlade s našim novým zákonom o neprimeraných obchodných podmienkach v obchode s potravinami podávali podnety, aj anonymné, na výrobcov, či predajcov, ktorí im odmietnu predať kvalitnejší výrobok," vyzvala Matečná.

Ešte v pondelok predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovom brífingu uviedol, že dvojaká kvalita produktov v EÚ naďalej existuje, nekalé praktiky pokračujú, čo je pre budúcnosť EÚ mimoriadne nebezpečné.
"Môže za to najmä množstvo legislatívnych výnimiek v schválenej smernici o nekalých obchodných praktikách na vnútornom trhu EÚ. Tie umožňujú obchodníkom pokračovať v nekalých praktikách bez väčších ťažkostí," konštatoval v pondelok na brífingu Robert Fico.
Výnimky podporujú dvojakú kvalitu
Eva Antošová v reakcii na pondelkové vyjadrenia Roberta Fica uviedla, že smernicu treba vnímať ako konsenzus 28 krajín EÚ a bez jej priatia by na tom bola EÚ výrazne horšie, ako je teraz, po jej schválení.
"Existujú v nej výnimky, ale niektoré výnimky boli zo smernice na poslednú chvíľu vyňaté. Napríklad odvolávanie sa na iné chute. Na smernicu sa treba pozerať pozitívne. Smernica umožňuje tiež kontrolu národnému kontrolnému orgánu. Tie budú posudzovať každú jednu výnimku zvlášť od prípadu k prípadu. Mnohé výnimky tak úrady nebudú môcť akceptovať. Každopádne pri ochrane spotrebiteľa pri dvojakej kvalite sa odniekiaľ začať muselo a schválenie smernice bol v tomto smere najväčší krok pre slovenského spotrebiteľa za posledné roky," reagovala Antošová.
Samotnú existenciu smernice považuje ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná za veľký úspech EÚ.
"Smernica vôbec nemusela byť. Rakúsko ju vyňalo a podľahlo tlaku lobistov nadnárodných spoločností. Pre nás je výnimočné, že táto smernica vôbec existuje," uzavrela Matečná.