BRATISLAVA. Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) - združujúca najväčšie a najreprezentatívnejšie samosprávy poľnohospodárov a potravinárov, diskutovala o súčasnej situácii v agropotravinárskom odvetví.
Skonštatovala, že najlepším bojom proti dvojakej kvalite potravín je maximálna podpora domácej produkcie.
Informovala o tom Monika Mičúchová z Potravinárskej komory Slovenska (PKS).
Dovoz na historickom maxime
Podľa RPPS je potrebné zastaviť narastajúce negatívne saldo zahraničného obchodu s potravinami, ktoré za rok 2018 dosiahlo historické maximum, najmä pre zvyšujúci sa dovoz zahraničných potravín.
"Preto očakávame, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v najbližšej dobe predstaví konkrétne opatrenia na transparentné rozdelenie 80 miliónov eur, ktoré agrorezort získal na podporu poľnohospodárov a potravinárov," uviedla rada.
Samosprávam chýba spolupráca
Na svojom rokovaní RPPS zhodnotila aj súčasnú situáciu v agropotravinárskom odvetví. V rámci diskutovaných tém skonštatovala, že je potrebná transparentná komunikácia s Ministerstvom pôdohospodárstva.
Samosprávy by mali byť prizývané na konzultácie k dôležitým predpisom a dokumentom pred ich schválením a nemali by byť len v pozícii ich prijímateľov.
Rada oceňuje, že vzájomná diskusia vyústila do navýšenia pomoci pre poľnohospodárov a potravinárov vo forme dodatočných 80 miliónov eur zo štátneho rozpočtu.

Očakáva však, že v najbližšom čase budú ministerstvom predstavené konkrétne opatrenia na ich transparentné rozdelenie na podporu poľnohospodárov a potravinárov.
Zároveň je potrebné začať rokovania ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ministerstva financií a agropotravinárskej samosprávy o finančnej podpore odvetvia na ďalšie roky, aby 80-miliónová podpora nebola aktuálna len pre rok 2018, ale aby tvorila minimálnu úroveň podpory aj na nasledujúce obdobie.
Nutnosť nového systému v platobnej agentúre
RPPS sa zároveň stretla so zástupcami Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).
Po vzájomnom rokovaní skonštatovala, že pre všetkých poľnohospodárov je absolútne dôležitá životaschopná a funkčná PPA, pričom rezortné ministerstvo by malo na jej riadne fungovanie vytvoriť všetky podmienky.
Kľúčom k vyriešeniu mnohých problémov by zároveň bolo vytvorenie úplne nového informačného systému identifikácie parciel katastra nehnuteľností na diely pôdnych blokov (súčasný LPIS).

Ďalšími bodmi rokovania bola aktuálna situácia pokiaľ ide o odškodnenie farmárov za sucho z roku 2017, ktoré napriek odsúhlaseniu vládou Slovenskej republiky nebolo stále vyplatené, problematika stredného odborného školstva, budúca spoločná poľnohospodárska politika EÚ a príprava strategického plánu Slovenskej republiky, či podpora mladých farmárov.
Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agropotravinárskom sektore Slovenska, a to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska, PKS, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.