Môžu byť starší ľudia vo veku nad 60 rokov na dnešných pracoviskách s miléniovou generáciou, narodenou v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia, prínosom?
Ukazuje sa, že áno. Personalisti ich prednosti vidia takto: vyskúšali si všetky zlé nápady na vlastnej koži a už vedia, čo funguje a čo nie. Majú lepší odhad, rýchlejší úsudok a skúsenosti.
Právnik Pavol Kovalovský s ďalšími dvoma spolužiakmi z vysokej školy napríklad advokátske a audítorské služby bratislavským firmám ponúkali až do svojich 84 a 85 rokov. Robili audítorov aj pre zdravotné poisťovne a tie ich služby s radosťou využívali, lebo neboli takí drahí ako ich mladí kolegovia, ale predovšetkým mali za sebou roky praxe, takže si vedeli poradiť v každej situácii.
Vnučka doktora Kovalovského povedala, že dedo bol vitálny, aj keď už mal na chrbte osem krížikov, po schodoch behal ako mladík, čím riešil ťažší prípad, tým mal z neho väčšiu radosť.
"To, čo ho držalo v kondícii, bola naozaj robota, ktorej rozumel," povedala Simona Kovalovská. Ten "pravý" dôchodok bez pracovných povinností si užil sotva dva roky.
Spájanie generácií je plusom v práci
Samotní zamestnávatelia, ktorých sme oslovili, nemajú predsudky voči zamestnávaniu ľudí v dôchodkovom veku, naopak, sú aktívni v tom, aby si ich na pracoviskách udržali.
Miroslav Turza, z certifikačnej spoločnosti TÜV SÜD Slovakia, ktorá v dcérskej slovenskej spoločnosti zamestnáva stovku ľudí, povedal, že v ich činnostiach sa odborné skúseností získavajú celý život, a tak sa snažia so staršími kolegami, aj keď sú už na dôchodku, spolupracovať tak dlho, ako to aj im vyhovuje.