Česká firma Nafigate vychádza z princípov cyklickej ekonomiky a vyvíja látky a produkty, pri ktorých je prvotnou surovinou odpad.
Nový nie je iba spôsob uvažovania o surovinách, ale aj myšlienka, ako dospieť s produktom vytvoreným v laboratóriu od vedeckého skúmania až k hotovému, otestovanému biznis modelu, ktorý je pripravený zarábať na globálnom trhu.

Všetko sa to začalo na českom Vysokom učení technickom (VÚT) v Brne, kde mali študenti nápad vyrobiť z fritovacieho oleja v prírode rozložiteľné biopolyméry. Ostalo iba pri nápade a jedinej strane A4, kde bol opísaný.
Dlho sa nič nedialo, až kým si VUT v roku 2009 pozvalo Lenku Mlynářovú, dnes členku predstavenstva firmy Nafigate, aby im vypracovala marketingovú stratégiu a navrhla komerčné riešenia pre študentské vedecké projekty.
„Chceli sme sa vtedy pozrieť na všetko, čo majú v zásuvke. Tak sme našli aj hárok papiera s nápadom pracovať s fritovacím olejom ako surovinou, ktorý som poslala nášmu riaditeľovi do Londýna. Ten mi odpovedal, že to má obrovský potenciál a vynikajúce trhové využitie,“ uviedla L. Mlynářová pre Profit.
Nanovlákna a inovácie
Nafigate sa teda pustila do práce aj v spolupráci s VUT a výsledkom bola metóda Hydal, pri ktorej sa z použitého fritovacieho oleja vyrobí biopolymér polyhydroxybutyrát (PHB) so širokým využitím pri výrobe rôznych v prírode rozložiteľných materiálov.
„Sme jediní na svete, kto tento biopolymér vyrába zo spotrebovaného fritovacieho oleja, teda z odpadu,“ hovorí L. Mynářová, ktorá získala v roku 2018 titul českej manažérky roka 2018 za riadenie projektu Hydal.