RÍM. Svetové ceny potravín v máji vzrástli už piaty mesiac po sebe, keďže zlé počasie zvýšilo ceny syrov a kukurice.
Informovala o tom vo štvrtok Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Ceny potravín ďalej rástli
FAO tiež varovala, že prudký pokles očakávanej úrody kukurice v Spojených štátoch v roku 2019 v dôsledku záplav viedol k zníženiu predchádzajúcej prognózy svetovej produkcie obilnín.
Podľa údajov FAO index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, sa v máji zvýšil na 172,4 bodu z revidovaných 170,3 bodu v apríli (pôvodne 170,1 bodu). Májová hodnota indexu je najvyššia od júna minulého roka.
Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO zároveň vyskočil v máji o 5,2 % oproti aprílu takmer na päťročné maximum.
Motorom jeho rastu bolo zdraženie syrov na základe veľkého globálneho dopytu, keďže sucho v Oceánii obmedzuje exportné vyhliadky tohto regiónu.
Naopak, index cukru za mesiac klesol o 3,2 % a index cien zeleniny sa znížil o 1,1 %.
Produkcia obilnín
FAO vo svojej druhej prognóze na rok 2019 predpovedala svetovú produkciu obilnín na úrovni 2,685 miliardy ton.
To je menej ako 2,722 miliardy ton pri predchádzajúcom odhade, ale stále o 1,2 % viac ako v roku 2018.
"Medziročný nárast celosvetovej produkcie obilnín odráža zvýšenie produkcie pšenice a jačmeňa, zatiaľ čo globálna produkcia ryže pravdepodobne zostane blízko minuloročnej rekordnej úrovne," uviedla FAO.
Celosvetová produkcia kukurice však klesá, pričom sa očakáva, že jej produkcia v USA sa zníži o 10 % oproti predchádzajúcemu roku v dôsledku menšej výsadby a nepriaznivých poveternostných podmienok.
Agentúra OSN tiež uviedla, že nové odhady produkcie a spotreby naznačujú, že svetové zásoby obilnín by mohli v novej sezóne klesnúť až o 3 % na štvorročné minimum 830 miliónov ton.