WASHINGTON. Deficit amerického zahraničného obchodu sa v apríli zmenšil, ale politický citlivý schodok voči Číne stúpol.
Ministerstvo obchodu USA vo štvrtok informovalo, že celkový obchodný deficit krajiny medzimesačne klesol o 2,1 percenta na sumu 50,8 mld. USD.
Americký export oslabil o 2,2 percenta na 206,8 mld. USD pre výrazné zmenšenie objednávok civilných lietadiel.
Dovoz sa však znížil tiež o 2,2 percenta na 257,6 mld. USD v dôsledku menších nákupov polovodičov, chemikálií a diamantov.
Schodok USA v obchode s tovarmi voči Číne sa v apríli zväčšil o 29,7 percenta na 26,9 mld. USD. Vývoz tovarov na čínsky trh klesol o 24,3 percenta, ale import z Číny posilnil o 11,6 percenta.
Celkovo USA za apríl vykázali schodok v zahraničnom obchode s tovarmi v objeme 71,7 mld. USD. Zaznamenali však prebytok v obchode so službami, a to na úrovni 20,9 mld. USD.
(1 EUR = 1,1257 USD)