LUXEMBURG. Slovensko uspelo v boji o sídlo Európskeho orgánu práce (ELA).
Rozhodla o tom vo štvrtok Rada pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu.
Na Slovensku tak vznikne prvá inštitúcia Európskej únie. Záujem o sídlo ELA prejavili aj Rumunsko, Lotyšsko, Cyprus a Chorvátsko.
Slovensko v boji o sídlo ELA získalo hneď v prvom kole hlasy 15 štátov, podporili ho krajiny V4, ale aj niektoré severské krajiny.
Pellegrini ďakoval Richterovi a jeho tímu
Umiestnenie sídla ELA v Bratislave oceňuje aj premiér Peter Pellegrini.
"Získavame tak prvú európsku inštitúciu a považujem za obrovský úspech, že sa nám podarilo vyhrať už v prvom kole," uviedol.

"Veľká vďaka patrí ministrovi práce Jánovi Richterovi a jeho tímu, ktorý niekoľko mesiacov prezentoval Slovensko ako vhodnú krajinu pre sídlo tejto novovznikajúcej európskej agentúry. Rovnako sa chcem poďakovať aj rezortu zahraničných vecí a vôbec všetkým, ktorí odrobili kus poctivej roboty," doplnil Pellegrini s tým, že získanie takejto inštitúcie nie je jednoduché.
"Sám som bol pri tomto úsilí od začiatku a takisto som svojich kolegov predsedov vlády na rôznych spoločných stretnutiach presviedčal o tom, že Slovensko je pre ELA výborná krajina," dodal.
Zdôraznil, že s agentúrou príde na Slovensko takmer 150 špičkových európskych odborníkov a pravidelne sa tu budú stretávať experti na oblasť pracovného práva z celej Európy. "To bezpochyby zvýši prestíž Bratislavy ako proeurópskeho hlavného mesta," dodal Pellegrini.
Loading
...
Richter: Slovensko ponúklo viaceré výhody
Minister práce Ján Richter povedal, že Slovensko v boji o ELA ponúklo viaceré výhody. Medzi ne patrí dobrá dopravná infraštruktúra, medzinárodné vzdelávanie, ale aj skúsenosti s pracovným trhom a mobilitou.
"Pre mňa je dôležité, že sme boli úspešní, že nám vyjadrila väčšina krajín podporu, s tým uznávajú aj doterajšiu prácu vlády, ako aj moje úsilie," vyhlásil Richter.
"Dnes bol piaty pokus, čo sa Slovensko uchádzalo o podporu nejakej európskej inštitúcie. Som presvedčený o tom, že toto je veľmi dôležitý krok. ELA je o budúcnosti EÚ. Mobilita pracovnej sily je niečo, s čím sa budeme stretávať," konštatoval Richter.
Slovensko má podľa ministra teraz dva mesiace na to, aby vykonalo priestorové úpravy, o ktoré požiada Európska komisia.
"Od 1. októbra nastúpi prvých 26 zamestnancov, ktorí sčasti prejdú z Bruselu a sčasti budú prijímaní a budú môcť nastúpiť do Bratislavy. Do konca októbra by sa malo uskutočniť aj prvé stretnutie správneho orgánu, ktorý bude riadiť ELA," priblížil Richter.
Mihál: ELA má už teraz veľký význam
Získanie sídla Európskeho orgánu práce pozitívne hodnotil aj podpredseda Výboru pre sociálne veci Jozef Mihál.
"ELA je inštitúcia, ktorá má už teraz veľký význam a jej úloha bude postupom času stále dôležitejšia," upozornil.
Podľa neho je jej úloha jednak v procese zbližovania legislatívy členských štátov EÚ v oblasti politík zamestnanosti, jednak v procese zjednodušovania byrokracie, ktorú dnes musia podstupovať zamestnávatelia pri vysielaní zamestnancov v rámci EÚ.
"To, že ELA bude mať sídlo v Bratislave, je pre Slovensko príležitosťou ukázať, že máme dostatok schopných ľudí zastávať pozície v inštitúciach EÚ. A je to pre nás príležitosť stať sa líderskou krajinou v oblasti pracovnoprávnej legislatívy a sociálnej oblasti v rámci EÚ," dodal Mihál.
Kde bude sídliť Európsky orgán práce
ELA bude mať sídlo v budove na Landererovej 12 v centre Bratislavy. Tá jediná v súčasnosti spĺňa prísne technické požiadavky definované Európskou komisiou a je k dispozícii už od októbra 2019.
Budova, v ktorej bude sídliť agentúra, je z dielne spoločnosti J&T Real Estate. "Z môjho pohľadu je to najväčšie ocenenie práce našich ľudí a vysokej kvality prevedenia našich budov, za ktorými stoja viac ako 20-ročné skúsenosti," uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Pavel Pelikán.
“Sám som bol pri tomto úsilí od začiatku a takisto som svojich kolegov predsedov vlády na rôznych spoločných stretnutiach presviedčal o tom, že Slovensko je pre ELA výborná krajina.
„
Pre zamestnancov agentúry vláda pripravuje asistenčnú službu, ktorá im pomôže s vybavovaním rôznych úradných záležitostí.
Minister práce Ján Richter pritom pri potvrdzovaní kandidatúry Bratislavy skonštatoval, že zavážiť pri rozhodovaní o umiestnení ELA by mohol aj fakt, že Slovensko je poslednou krajinou z veľkej vlny rozširovania únie v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj Schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území.
Slovensko prejavilo záujem o získanie sídla pre novú európsku inštitúciu prakticky už na začiatku prípravy legislatívy na jej zriadenie.
Európsky orgán práce považuje za nevyhnutnú pomoc pre občanov, podniky a vlády pri cezhraničnej pracovnej mobilite. Môže zabrániť zneužívaniu pravidiel a ochrániť zamestnancov pred nekalými praktikami zamestnávateľov.
Šefčovič zaželal veľa ELÁnu
Eurokomisár Maroš Šefčovič v tejto súvislosti priznal, že "cíti veľkú radosť a obrovskú hrdosť", a agentúre ELA zaželal "veľa ELÁnu".
"Je to výhra nielen pre Bratislavu, ale pre celé Slovensko, pretože naše proeurópske renomé sa ešte posilní. Je to zároveň ďalší dôkaz o tom, že náš úspešný príbeh v Únii pokračuje, a takisto silný prejav dôvery od našich partnerov," odkázal Šefčovič.
Podľa jeho slov EÚ potrebuje agentúru, ktorá posunie dopredu také dôležité témy ako pracovná mobilita či sociálne zabezpečenie a ktorá pomôže zakročiť, ak sú porušované pravidlá v tejto oblasti.
"Slovensko má na to všetky predpoklady, čo potvrdilo aj štvrtkové hlasovanie. Poklona všetkým, čo sa na výzve hostiť agentúru EÚ podieľali," uviedol Šefčovič a dodal, že jeho poďakovanie patrí premiérovi Pellegrinimu aj ministrovi Richterovi.
Čo bude úlohou Európskeho orgánu práce
Na zriadení Európskeho orgánu práce sa definitívne dohodli Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia 14. februára 2019.
Jeho hlavným poslaním bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia.
Poskytovať bude napríklad informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, najmä pri spoločných inšpekciách. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi členskými štátmi.