Ide spravidla o exotické krajiny, ktoré sľubujú atraktívnu dovolenku. Či už hovoríme o Ázii, Afrike alebo Južnej Amerike, mnohé štáty vedia potešiť nielen turistov, ale aj investorov, ktorí dokážu profitovať na ich silnom raste. Ale pozor, možnému zárobku zodpovedá aj riziko.
Vekonomike všeobecne platí, že najvýraznejšie sa rastie z malého základu. Aj preto dosahujú najzaujímavejší hospodársky progres menej rozvinuté štáty. Práve s tým je spojený zaujímavý zárobok pre investorov.
Nemyslíme tým len ľudí, ktorí majú voľné desiatky tisíc eur. Vďaka podielovým fondom je investovanie do rozvíjajúcich trhov dostupné už od pár desiatok eur mesačne. Slováci majú k dispozícii vyše tisíc podielových fondov od domácich i zahraničných správcov. Už si len vybrať.
„Rozvojové krajiny sú špecifické vysokým potenciálom ekonomického rastu, čo na jednej strane môže byť lukratívne pre investorov, ale na druhej strane pri takzvaných emerging markets existuje zvýšené riziko nestability,“ zhŕňa podstatu analytik X-Trade Brokers Lukáš Lipovský.

Vymenúva pritom politické, ekonomické i právne riziko. „Ak nerátame riziko, ako je ekonomická recesia, problémom môže byť aj zmena režimu v dôsledku puču či komplikovaná vymožiteľnosť práva, najmä pre ľudí zo zahraničia.“
Dvojtretinový podiel na raste
O opatrnosti hovorí aj Martin Smrek, vedúci oddelenia produkt manažmentu v Tatra Asset Managmente, keď prízvukuje, že výnosový potenciál je spojený s vysokou volatilitou, teda kolísaním.
„Všeobecne však má región rozvíjajúcich sa krajín potenciál dosahovať nadpriemerný hospodársky rast ovplyvňovaný snahou o dobiehanie hospodárskej úrovne vyspelých krajín,“ potvrdzuje možnosti.