BERLÍN. Virtuálna mena Bitcoin je zodpovedná za rovnaké množstvo emisií oxidu uhličitého (CO2) ako mestá Las Vegas alebo Hamburg.
Vyplýva to zo spoločnej štúdie Technickej univerzity v Mníchove a Massachusettského technologického inštitútu, o ktorej informovala agentúra AP.
Vedci odporúčajú zvážiť kroky zamerané na zníženie tejto klimatickej stopy.
Uhlíková stopa kryptomeny Bitcoin
Odborníci skúmali, koľko energie spotrebúvajú počítače používané pre tvorbu, čiže ťažbu bitcoinu a pre spracovanie transakcií v tejto digitálnej mene.

Výsledky potom porovnali s emisiami uhlíka z výroby elektriny v krajinách, kde boli počítače umiestnené.
Dospeli k záveru, že koncom roka 2018 bola celá bitcoinová sieť zodpovedná za ročné emisie 22 až 22,9 milióna ton oxidu uhličitého, teda podobne ako veľké západné mesto alebo celá rozvojová krajina, akou je Srí Lanka.
Celkové globálne emisie skleníkových plynov zo spaľovania fosílnych palív dosiahli v minulom roku približne 37 miliárd ton.
"Ku klimatickým zmenám prispievajú väčšie faktory," uviedol jeden z autorov štúdie Christian Stoll.
"Avšak uhlíková stopa je natoľko veľká, že stojí za to diskutovať o možnosti regulácie ťažby kryptomien v regiónoch, kde je obsah uhlíka vo výrobe energie obzvlášť vysoký," dodal.
Podľa zistení vedcov sa v Ázii používa na ťažbu bitcoinu približne 68 percent výpočtovej kapacity, zatiaľ čo v Európe je to 17 percent a v Severnej Amerike 15 percent.
Uhlíková stopa môže byť väčšia
Špecialista na oblasť kryptomien, ekonóm Alex de Vries, ktorý na štúdii nepracoval, považuje za spornú spoľahlivosť metódy, pri ktorej rozhoduje umiestnenie počítačov.
Uviedol však, že dáta o emisiách sú v súlade s údajmi, ktoré vypočítal inou metódou, a dokonca sú možno na úrovni ich najnižšej hodnoty.
"Čo sa týka energie, boli tvorcovia tejto štúdie veľmi konzervatívni," povedal v rozhovore pre agentúru AP.
Vplyv bitcoinu, ktorý je najdôležitejšou virtuálnou menou, na životné prostredie je už dlhodobo znepokojujúci, najmä vzhľadom na jeho obmedzené používanie.
Podľa de Vriesa vlani spracovala bitcoinová sieť približne 81 miliónov transakcií, zatiaľ čo štandardným globálnym bankovým systémom ich prebehlo päťsto miliárd.
"Ak sa pozriete na uhlíkovú stopu transakcie, je to skutočne šok," vyhlásil. Počíta, že na transakciu pripadá okolo 271 kilogramov CO2, a to je niekoľko stokrát viac ako pri štandardnej platbe kartou.