BRATISLAVA. Miliónový projekt pripájania škôl k internetu, takzvaný Edunet, má byť údajne bez zariadení Huawei.
A to napriek tomu, že vysúťažená zmluva medzi ministerstvom školstva a dodávateľskou spoločnosťou Swan so zariadeniami Huawei počíta.
O zámene subdodávateľa v projekte pritom nevedela nielen spoločnosť Huawei, ale ani obstarávateľ, teda ministerstvo školstva. Od Swanu si preto rezort vyžiadal písomné vysvetlenie.
O zámene dodávateľa zariadení v projekte Huawei informoval portál Živé.sk aj s pripomenutím, že čínsky výrobca posledné obdobie čelí prerušeniu obchodovania s americkými firmami a mohol by mať v budúcnosti problém s používaním amerických technológií napríklad pri aktualizácii firmvérov produktov.
Spolumajiteľ Swanu a jeho predseda predstavenstva Miroslav Strečanský však pre Živé.sk uviedol, že ich rozhodnutie s touto kauzou nesúvisí a pre scenár s riešeniami iných firiem sa rozhodli ešte v decembri. Využiť chcú vraj zariadenia od spoločností Fortinet a Cisco.
Výber dodávateľov
Ako pre agentúru SITA dodal hovorca Swanu Matúš Benčík, výber iných dodávateľov vyplynul z dodatku k rámcovej zmluve o poskytovaní elektronických komunikačných služieb, ktorý stanovil vyššie požiadavky na dodávané služby.
"Otestovali sme šesť možných riešení. Z nich sme vybrali to najlepšie, ktoré znamená najvyššiu kvalitu služby pre slovenské školy,“ konštatoval s tým, že tento výber dodávateľa zariadení ešte nemusí byť definitívny.
"Budeme sledovať vývoj na trhu a vždy hľadať tie najvhodnejšie riešenia,“ dodal.
Faktom však je, že o zmene dodávateľa zariadení nevedelo ani ministerstvo školstva, ktoré zmluvu so Swanom na Edunet podpísalo a ktorá so zariadeniami čínskeho výrobcu stále počíta.
Zamestnanci rezortu školstva to zistili minulý týždeň cez prvý pilotný test pripojenia, kde sa zariadenia nezhodovali s tými definovanými v zmluve.
"Dôvod zmeny nám nie je známy. Čakáme na písomné vysvetlenie,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva školstva.
Ministerstvo zmenu neodsúhlasilo
Rezort pritom žiadnu zmenu dodávateľa zariadení neodsúhlasil. Tvrdí, že očakávané zdôvodnenie tejto zmeny od Swanu posúdia rezortní odborníci z odboru verejného obstarávania a legislatívno-právnej sekcie.
Zároveň však dodáva, že očakáva, že vysúťažená a podpísaná zmluva sa naplní.
"Ministerstvo školstva zatiaľ o žiadnej zmene zmluvy neuvažuje a očakáva, že dodávateľ splní všetky zmluvné podmienky tak, ako sú uvedené v zmluve,“ píše tlačový odbor rezortu.
Rozhodnutie Swanu prekvapilo aj samotnú firmu Huawei. "Slovenské zastúpenie Huawei nedisponuje oficiálnou informáciou o zmene dodávateľa pri tomto projekte. Je, samozrejme, rozhodujúce, ako sa k téme postaví verejný obstarávateľ, teda ministerstvo školstva,“ uviedla spoločnosť pre agentúru SITA s tým, že za absolútnu prioritu považuje dodržanie legislatívy a všetkých pravidiel verejného obstarávania.
"Situáciu preto analyzujeme aj z hľadiska nášho ďalšieho postupu po právnej stránke a ďalšie kroky vykonáme až po komunikácii s verejným obstarávateľom,“ dodáva Huawei.
Projekt sprevádzajú ťažkosti
Projekt poskytovania internetu na školách pritom prechádza rôznymi úskaliami už dlhodobo.
Uzatvorenie rámcovej zmluvy so spoločnosťou Swan prišlo dokonca až na základe rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave.
Podpisom zmluvy sa mal totiž odstrániť nezákonný stav, ktorý vznikol uzavretím zmluvy so spoločnosťou Slovak Telekom na projekt Infovek 2 bez súťaže priamym rokovacím konaním.
V dôsledku tohto konania musel rezort školstva zaplatiť pokutu 790 tisíc eur. Edunet pritom prešiel jedným z najpreverovanejších verejných obstarávaní na Slovensku.
Projekt Edunet je koncipovaný ako rámcová zmluva pre 6 700 škôl a školských zariadení, čo zahŕňa materské, základné aj stredné školy na Slovensku, pričom celková výška nákladov sa bude odvíjať od počtu pripojených škôl.
Podľa portálu Živé.sk aktuálne Swan riešenie testuje na prvej objednávke na 25 školách. Ďalšia objednávka znie na vyše 1 400 škôl a rieši sa aj tretia na bezmála 800 škôl.
Celkový mesačný poplatok pre tieto tri objednávky predstavuje takmer 800 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty.
Štát má navyše zaplatiť za niektoré služby jednorazovo vyše 7,7 mil. eur. Spolu za štyri roky projektu sa náklady Edunetu odhadujú na takmer 45 mil. eur.