LUXEMBURG. Súdny dvor Európskej únie uznal sťažnosť Rakúska na plánované nemecké diaľničné poplatky pre osobné automobily.
Opatrenia podľa súdu diskriminujú majiteľa motorových vozidiel zo zahraničia, a sú tak v rozpore s právom Únie.
Viedeň poukazovala na diskrimináciu
Nemci pritom chceli od motoristov, vrátane zahraničných, začať mýto vyberať od októbra budúceho roka. Nemecká vláda však na súde narazila so súvisiacou daňovou úľavou pre nemeckých vodičov.

Pripojenie k žalobe na Nemecko zvažovala aj Česká republika, vláda sa ale neskôr nepripojila. Kritikom od začiatku vadilo, že nemecké diaľničné poplatky mali fakticky hradiť len zahraniční vodiči.
Rakúsko napadlo plán Nemecka zavádzať mýto pre osobné autá v roku 2017. Viedeň poukazovala na diskrimináciu, čo teraz súd so sídlom v Luxemburgu uznal.
"Súdny dvor dnešným rozsudkom konštatuje, že poplatok za využívanie infraštruktúry v kombinácii so zľavou na dani z prevádzky motorových vozidiel, ktorú môžu uplatniť vlastníci vozidiel registrovaných v Nemecku, predstavuje nepriamu diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti a porušenie zásad voľného pohybu tovaru a služieb," uviedol dnes únijné súd.
Odporúčal žalobu zamietnuť
Generálny advokát únijného súdu Nils Wahl pritom vo februári konštatoval, že o diskrimináciu nejde a odporučil, aby sudcovia rakúsku žalobu zamietli.
Nemecko v roku 2015 prijalo právny rámec pre zavedenie poplatku za užívanie spolkových ciest, teda v zásade komunikácií prvej triedy a diaľnic.
Poplatky za osobné autá chcelo pôvodne zaviesť tento rok, ale kvôli súdnemu sporu muselo opatrenie odkladať. Zahraničné motoristi mali platiť len za používanie diaľnic.
Platili by len cudzinci
Fakticky by ale mýto podľa súčasnej úpravy platili len zahraniční vodiči. Majiteľom áut registrovaných v Nemecku by sa totiž o zaplatenú čiastku znížila daň z motorových vozidiel.
Výška nemeckého mýta by sa líšila v závislosti od objemu motora a množstvo emisií, ako je tomu už teraz pri nákladných automobiloch.
Cena desaťdňovej elektronickej diaľničnej známky sa pohybovala v rozmedzí od 2,5 eura do 25 eur. Najdrahšie ročné mýto by stálo 130 eur.
Nemecko sa musí čo najskôr podriadiť rozsudku Súdneho dvora EÚ, ináč sa vystaví riziku finančných sankcií.