BRATISLAVA. Poslanec Smeru Maroš Kondrót opätovne nepredloží návrh na výrazné zmiernenie postihov za zatajovanie vlastníkov firiem, ktoré obchodujú s verejným sektorom. Informoval o tom Denník N.
Kondrót tvrdí, že sa tak rozhodol po dohode s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd).
Už v stredu premiér Peter Pellegrini (Smer) povedal, že nevidí dôvod na zjemňovanie pravidiel fungovania Registra partnerov verejného sektora, takzvaného protischránkového registra.

„Plní si svoju úlohu a podľa mňa prináša výsledky, pre ktoré sme takýto zákon pred niekoľkými rokmi prijali,“ povedal podľa TASR. Je podľa neho nepravdepodobné, aby Kondrótov návrh parlament schválil.
Do protischránkového registra sa zapisuje každá firma, ktorá robí s verejným sektorom väčší biznis (nad 100-, resp. 250-tisíc eur).
V registri sú mená skutočných vlastníkov týchto firiem, bez ohľadu na to, či sú skrytí za schránkovými firmami. Za pravdivosť údajov ručia advokáti, audítori, notári alebo daňoví poradcovia.
Sankcie za porušenie zákona sú vysoké - strata verejnej zákazky, pokuta v miliónoch eur a trojročný zákaz činnosti pre konateľov firiem, ktoré súd pristihne pri klamstve.
Kondrót sa ich prvýkrát pokúsil zmierniť minulý týždeň vo štvrtok, keď svoj pozmeňujúci návrh prvýkrát predložil na rokovaní parlamentného výboru pre hospodárstvo. Neprešiel, pretože na ňom chýbali koaliční poslanci.

Poslanec Smeru chcel úplne zrušiť zákaz činnosti pre klamárov a znížiť minimálnu peňažnú pokutu pre nich na nulu. Navrhol tiež, aby mal Okresný súd Žilina slabšie vyšetrovacie právomoci a verejnosť nemala právo kontrolovať priebeh preverovania.
Kondrót prisľúbil, že návrh opätovne nepredloží, parlament bude ďalej rokovať o pôvodnej novele protischránkového zákona, ktorú predložil Gál.
Ministrova novela zákon vylepšuje, úplne zamedzí napríklad tomu, aby sa dodávatelia štátu vyhýbali vyšetrovaniu vlastníckej štruktúry tým, že sa nechajú z protischránkového registra dobrovoľne vymazať.