Paríž 12. mája (TASR) Zásoby ropy v čiernej Afrike tvoria 7 až 9 % svetových zásob a predstavujú záchrannú sieť pre svetovú ekonomiku. Uviedol to dnes francúzsky denník Le Figaro v súvislosti so seminárom na vysokej úrovni, ktorý sa minulý mesiac konal v Nigérii pod záštitou amerického ministerstva obrany na tému: Rôzne spôsoby, ako zaistiť ochranu ložiskám ropy v Guinejskom zálive. Noviny zároveň poukázali na skutočnosť, že ložiská sa nachádzajú v krajinách subsaharskej Afriky, pravidelne sa zmietajúcich nepokojmi.
USA prejavujú rastúci záujem o africké "čierne zlato". Vzostup cien ropy v uplynulých mesiacoch, nestabilita v regióne Stredného východu a dobrá kvalita africkej ropy posilňujú tendenciu amerického záujmu o africkú ropu, poznamenal denník vo svojej internetovej verzii.
USA rátajú s tým, že do 10 rokov budú dovážať zo subsaharskej Afriky 25 % ropy, kým v súčasnosti je to 15 %, uvádza Le Figaro s odvolaním na americké vysoké zdroje. Za rovnaké obdobie chce najväčšia svetová mocnosť ročne investovať v danom africkom regióne 10 miliárd USD, čo je v prepočte vyše 302 miliárd SKK. Washington aj pod pláštikom boja proti islamistickému terorizmu prichádza s novými návrhmi v nádeji, že v oblasti bude môcť vybudovať vojenské základne a kontrolovať surovinu.
Africká ropa, známa svojou výbornou kvalitou, pretože je ľahká a dá sa jednoducho rafinovať, vyvoláva veľké záujmy. Zásoby tejto suroviny v čiernej Afrike predstavujú 80 až 100 miliárd barelov, čo je 7 % až 9 % svetových zásob. Nateraz štáty na africkom kontinente produkujú 9 miliónov barelov za deň (b/d), z čoho 5 miliónov b/d v samotnej oblasti Guinejského zálivu. Podľa štúdie vypracovanej odborníkmi Medzinárodného menového fondu (MMF) producentské štáty za obdobie rokov 2002 až 2019 získajú na príjmoch za ropu 350 miliárd USD: je to viac ako súčasný hrubý domáci produkt (HDP) Ruska a takmer celkový súčasný HDP všetkých štátov subsaharskej Afriky.
Uvedené opatrné prognózy podľa Le Figaro vychádzali z ceny 25 USD za barel, hoci v súčasnosti cena za barel ropy presahuje 50 USD. Mnohí experti konštatujú, že africký kontinent ešte neukázal všetok svoj potenciál.
Pracovníci amerického ministerstva energetiky zdôraznili, že západná Afrika je oblasťou, v ktorej rast produkcie zemného plynu a ropy patrí medzi najrýchlejší na svete. Mauritánia, Mali a Niger by sa mali v blízkych rokoch stať poprednými producentmi "čierneho zlata" v Afrike. Rysuje sa skutočne veľký ropný boom a pre Afriku ponorenú do chudoby jedinečná šanca, aby zmenila svoj doterajší osud.
Je ale otázne, či Afrika bude schopná využiť túto šancu, pretože nateraz sa v krajinách s ložiskami ropy prejavuje korupcia, konflikty, ekologické katastrofy, sprenevera, politická nestabilita a iné negatívne javy na úrovni vládnych špičiek, denník uviedol Le Figaro.
(1 USD = 30,210 SKK)