BRATISLAVA. Šiesty rokovací deň 46. schôdze Národnej rady SR začnú poslanci rokovaním o návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý nadväzuje na ústavné zavedenie stropu na vek odchodu do dôchodku.
Ako podmienky výchovy dieťaťa, za ktorých žene vznikne nárok ísť skôr do dôchodku, novela zákona definuje osobnú starostlivosť o dieťa najmenej 10 rokov do jeho plnoletosti, či najmenej päť rokov do plnoletosti, ak sa žena začala o dieťa starať po dovŕšení ôsmich rokov veku.
Výnimky výchovy dieťaťa
Môže ísť pritom nielen o vlastné dieťa, ale aj dieťa osvojené, či dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.
Ak žena vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do penzie najneskôr v 63,5 roku, pri dvoch vychovaných deťoch v 63 rokoch a ženy, ktoré vychovali tri a viac detí, budú mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roka. Ostatné ženy a muži pôjdu do dôchodku najneskôr v 64 rokoch.
Ak dieťa zomrelo po dovŕšení šiestich mesiacov, podmienka výchovy dieťaťa s nárokom na zníženie dôchodkového veku bude splnená, ak sa matka starala o dieťa od jeho narodenia do úmrtia.
Výnimkou budú prípady, ak žena podľa právoplatného rozhodnutia súdu spôsobila smrť dieťaťa úmyselným trestným činom.
Podmienku výchovy dieťaťa však matka splní aj vtedy, ak sa osobne starala o dieťa najmenej posledné tri roky pred dovŕšením dôchodkového veku. To isté obdobie výchovy tohto istého dieťaťa bude možné zohľadniť len jednému poistencovi.
"Ak dieťa vychovali napríklad manželia v tom istom období spolu, jeho výchova sa v súlade s ústavou zohľadní prednostne žene," uviedli koaliční poslanci.
Ak žene výchovu dieťaťa nebude možné zohľadniť, napríklad zomrie pred dosiahnutím dôchodkového veku, výchova dieťaťa sa pri stanovení penzijného veku zohľadní mužovi.
Vyšší rodičovský príspevok
Zákonodárny zbor má doobeda rokovať aj o návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku od poslancov za Smer-SD a SNS.
Rodičovský príspevok v súčasnej sume 220,70 eura by sa mal od začiatku budúceho roka pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali, zvýšiť o 150 eur.
Pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, by mal rodičovský príspevok stúpnuť o 50 eur. Strana Smer-SD sa tak vybrala cestou výraznejšieho zvýšenia rodičovského príspevku a ustúpila od zámeru predĺžiť obdobie poberania materskej dávky.
Poslanci koaličného Smeru-SD a SNS navrhujú novelou zákona o sociálnom poistení definovať výchovu dieťaťa ako aj podmienky na znížený dôchodkový vek. Dôvodom je ústavné zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov.
Ústavný zákon definuje, že rodičia majú ísť do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa.
"S cieľom zabezpečiť súlad súčasnej právnej úpravy určovania dôchodkového veku s ústavou sa navrhuje upraviť najvyšší dôchodkový vek v štyroch úrovniach diferencovaných v závislosti od počtu vychovaných detí," priblížil poslanec Smeru-SD Marián Kéry.
Dôchodkový vek bol zastropovaný na 64 rokov. Ak rodič vychoval tri alebo viac detí, dôchodkový vek má byť 62 rokov a šesť kalendárnych mesiacov.
Za výchovu dvoch detí má byť vek stanovený na 63 rokov, za výchovu jedného dieťaťa má byť dôchodkový vek 63 rokov a šesť kalendárnych mesiacov.
Novela zákona o sociálnom poistení definuje podmienky, pri ktorých si môže žena a muž uplatniť nárok na znížený dôchodkový vek za výchovu detí. V praxi to bude znamenať zníženie dôchodkového veku a možnosť skoršieho odchodu do dôchodku v prípade vybranej skupiny osôb.

Okrem toho sa má upraviť definícia pojmu výchova dieťaťa, ako aj vznik a rozsah právnych účinkov dovŕšenia a určenia dôchodkového veku, resp. priznania dôchodku. Definícia výchovy sa má týkať vlastného, osvojeného aj zvereného dieťaťa do náhradnej starostlivosti rodičov.
Opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO) upozornila, že zákon bude ešte potrebné upraviť z hľadiska splnenia podmienky týkajúcej sa zabezpečenia školskej dochádzky.
Nárok na zníženie dôchodkového veku sa má týkať aj ľudí s osvojeným dieťaťom.
"Nebude splnená podmienka vychovávať maloletého 10 rokov," upozornila Gaborčáková.
V doložke vplyvov podľa nej predkladatelia nepočítali s tým, že sa znižuje počet rokov na získanie nároku na minimálny dôchodok.
"V praxi treba rátať aj s tým, že ľudia budú dostávať rovnaký dôchodok, aj keď budú do Sociálnej poisťovne prispievať kratšie. Ten rozdiel bude aj vo vzťahu k minimálnym dôchodkom a bude ho musieť uhradiť štát. Budeme to musieť zaplatiť zo štátnych peňazí," podotkla Gaborčáková.
Poslanci budú hlasovať o prerokovaných návrhoch zákonov až popoludní o 17. hodine. Následne ich čaká aj opakovaná voľba ústavných sudcov.