BRATISLAVA. Úprava podmienok na podporu nájomných bytov, ktoré obstarávajú právnické osoby, ako aj podmienok na podporu dlhodobého ubytovania je cieľom návrhu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), ktorý v utorok schválili poslanci parlamentu.
Návrh je z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR.
Nízky počet nájomných bytov
Novela navrhuje zavedenie nových účelov podpory, ktorými sú obstaranie ubytovacieho domu, či už jeho výstavbou alebo kúpou.
Pretože podiel nájomných bytov na Slovensku je nízky, ďalším návrhom je zavedenie opatrení, ktoré budú motivovať žiadateľov, právnické osoby zo súkromného sektora, aby obstarávali nájomné bývanie.
Úver do 1000 eur na štvorcový meter
Pod ubytovacím domom rozumie návrh budovy na bývanie, určené na celoročné ubytovanie, ktoré súvisí najmä s výkonom práce.
"Na účel obstarania ubytovacieho domu sa navrhuje poskytnúť úver maximálne 1000 eur na 1 štvorcový meter (m2) podlahovej plochy ubytovacej bunky v ubytovacom dome," uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.
Žiadateľom o poskytnutie podpory na obstaranie bytového domu má byť podľa návrhu obec, samosprávny kraj a iná právnická osoba.
Podpora sociálnych služieb
Novela rieši aj podporu výstavby zariadenia sociálnych služieb, ktoré poskytuje službu celoročnou pobytovou formou alebo prestavbu nebytového priestoru na zariadenie sociálnych služieb a obnovu zariadenia vrátane jeho zateplenia.

Vzhľadom na ich nedostatok a záujem súkromného sektora vstúpiť do obstarávania tohto segmentu navrhuje rozšírenie okruhu žiadateľov o inú právnickú osobu so sídlom na území SR, ktorá vznikla aspoň päť rokov pred podaním žiadosti.
Ďalej sa návrh zákona zaoberá aj zmenou v určovaní limitu úveru na obstaranie nájomného bytu žiadateľom - inou právnickou osobou.
Maximálny limit úveru už nie je určený na byt (90.000 eur/byt), ale na 1 m2 podlahovej plochy bytu (1200 eur/1 m2 podlahovej plochy bytu).
Vymedzuje aj obstarávaciu cenu bytu, nájomného bytu, technickej vybavenosti alebo ubytovacieho domu kúpou. Takouto cenou je kúpna cena v kúpnej zmluve.
Do obstarávacej ceny sa započíta aj cena spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a spoločných zariadeniach bytového domu, cena príslušenstva a spoločných priestorov zariadenia sociálnych služieb a ubytovacieho domu.
Do obstarávacej ceny pri obstarávaní bytu, nájomného bytu, technickej vybavenosti a ubytovacieho domu nie je možné započítať cenu pozemku a nebytového priestoru.
Fond rozvoja bývania podporí aj samosprávy
Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslanca Milana Mojša (Smer-SD). Úver zo ŠFRB tak bude môcť na kúpu pozemku získať aj obec, samosprávny kraj alebo nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby na zabezpečovanie bývania, správy, údržby a obnovy bytového fondu.
Pozmeňujúcim návrhom poslancov Andreja Hrnčiara a Eduarda Adamčíka (obaja Most-Híd) sa zároveň mení lehota na predkladanie žiadostí.
Žiadatelia by mali mať možnosť predkladať žiadosti už začiatkom roka od 15. januára do 30. júna.
Malo by tak dôjsť k ich posúdeniu a začatiu výstavby čo najskôr a k objektívnemu posúdeniu žiadosti. Zároveň by sa tým malo zamedziť ohrozeniu dodržania zákonného termínu posúdenia žiadosti.
Z rokovania parlamentu:
- Diplomované sestry budú môcť získať vzdelanie aj vo všeobecných nemocniciach. Poslanci NR SR v utorok schválili novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Štefan Zelník (SNS) v úprave vidí veľkú pomoc pre absolventov zdravotníckych škôl, ktorí doteraz museli dochádzať do fakultných nemocníc. “Bolo to na základe iniciatívy stredných zdravotníckych škôl,” pripomenul predseda výboru. Podľa neho sa tak zvýši záujem o štúdium na stredných zdravotníckych školách.
- Ľudia by mali mať od budúceho roka menej povinností pri vybavovaní dávky v nezamestnanosti. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení z dielne koaličných poslancov Smeru-SD a SNS, ktorú schválil parlament. Upravuje sa tiež výkon lekárskej posudkovej činnosti, ako aj určenie vymeriavacieho základu pri 13. a 14. plate. Po novom nezamestnaní získajú dávku automaticky so zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie a budú môcť o ňu požiadať priamo na úrade práce. Doteraz platilo, že nárok na ňu si uplatňujú v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu na základe písomnej žiadosti.
- Novelou zákona sa upraví aj výkon lekárskej posudkovej činnosti, v osobitných prípadoch by sa mohla vykonať aj bez účasti poistenca alebo poškodeného. Mohlo by sa tak stať napríklad v prípadoch, keď je diagnóza nemenná. Tiež sa má upraviť posudková činnosť lekárov pri dočasnej pracovnej neschopnosti.
- Upraví sa aj určenie vymeriavacieho základu na platenie sociálneho poistenia zamestnancom a zamestnávateľom z 13. a 14. platu ešte pre zavedením ročného zúčtovania sociálneho poistenia. Na Slovensku sa vlani zaviedol daňovo a odvodovo zvýhodnený 13. a 14. plat. Pre začatím vykonávania ročného zúčtovania, teda pred 1. januárom 2022, však bolo podľa poslancov potrebné upraviť určenie vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie zamestnancom a zamestnávateľom z 13. platu poskytnutého pracovníkovi v roku 2021 a zo 14. platu poskytnutého v rokoch 2019 až 2021.
Pracovno-sociálna oblasť, kontrola životných a pracovných podmienok na námornej lodi, ale aj dĺžka trvania služby a čas odpočinku sa upravia. Návrh zákona má za cieľ harmonizovať vnútroštátne právo s právom Európskej únie (EÚ), a to transpozíciou smernice Rady EÚ. Upravuje okrem iného aj to, aké doklady a v akom jazyku musia byť na palube námornej lode, povinnosť veliteľa v prípade choroby alebo zranenia člena lodnej posádky, povinnosť vlastníka námornej lode poistiť sa na účely krytia nákladov za poskytovanie zdravotnej starostlivosti a krytia nákladov spojených s repatriáciou člena lodnej posádky.
Šátnu pomoc bude možné poskytovať aj na prevádzku a investície do letiskovej infraštruktúry. Príspevok budú môcť poskytovať aj obce a samosprávne kraje. Umožňuje to zákon o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý v utorok schválila Národná rada SR. Ministerstvo dopravy a výstavby SR návrhom zákona reagovalo najmä na úpravu pravidiel Európskej únie v oblasti štátnej pomoci.
Doba technickej prípravy verejnej práce by sa mala predĺžiť do momentu začatia verejného obstarávania. To by malo umožniť vykonať štátnu expertízu na dokumentáciu stavebného zámeru aj po vydaní stavebného povolenia a nadobudnutí jeho právoplatnosti. Novelou zákona sa upravuje definícia technickej prípravy verejnej práce. Štátnu expertízu by tak malo byť možné vykonať do momentu začatia verejného obstarávania. Zároveň by sa touto právnou normou mala aktualizovať výška limitov. "Cieľom tejto novely je úprava limitov uvádzaných v slovenských korunách na menu euro a zároveň zreálnenie ich výšky, ktorá nebola upravovaná za posledných 20 rokov, a teda už nezodpovedá aktuálnym ekonomickým a cenovým parametrom," konštatuje sa v dôvodovej správe. Účinnosť zákona predkladatelia navrhujú na 1. júla 2019. Verejnou prácou sa podľa tohto zákona rozumie činnosť na prípravu a uskutočňovanie stavby alebo zmeny dokončenej stavby, financovaná celkom alebo sčasti z verejných investícií. Taktiež stavba financovaná celkom alebo sčasti z verejných investícií.